Завантажте мобільний додаток сайту

Всім відомо про те, що у 1971 році археолог Борис Мозолевський знайшов у Товстій могилі неподалік від Нікополя Золоту пектораль. Але не тільки цю безцінну реліквію було знайдено під час тієї історичної експедиції.

Зокрема співробітникам Інституту археології АН УРСР під керівництвом Бориса Мозолевського у 1971 році пощастило знайти вбрання жінки, похованої у Боковій гробниці кургану Товста Могила.

Одяг був вкритий численними золотими пластинками. Загалом їх було 230 дев’яти різних типів. Пластинки прикрашали накидку на головний убір, ними було розшито верхню частину плаття. Про це NikopolNews повідомляє з посиланням на сторінку Музею історичних коштовностей України у Фейсбуці, де підписників знайомлять з найзагадковішим зображенням, відтвореним на 9 пластинках.

Ось як Борис Мозолевський описав ці пластинки:

«Зображення обведено по краю рамкою опуклин, нанесених із зворотного боку.

Зображення подано в реалістичній манері без стилізації. Відтворений в профіль птах має опукле тіло і товсту вертикально поставлену шию з короткодзьобою головою на ній, звернутій праворуч. Розпушений вертикально хвіст складається з п’яти горизонтальних пір’їн. Звернуте до глядача крило підняте.

Жінка сидить на птахові обличчям праворуч, відкинувшись назад. Передане кількома пасмами волосся ніби летить за вітром. Права рука опущена за крило птаха; зігнута в лікті ліва піднесена над обличчям, переданим узагальнено. Голова фігури поставлена в профіль, тіло в фас. Досить виразні перса дають підставу вбачати в фігурі жінку (про що свідчить і порівняно довга зачіска). Нижче перс на грудях дрібні рельєфні ребра. Ноги зображені дуже умовно. Права з них звисає донизу з-під крила птаха, ліва відходить від його вола так, що важко зрозуміти, сидить фігура на птахові верхи чи боком.

По кутах платівки споряджені отворами для нашивання».

Найвірогідніше, ці пластинки було виготовлено на Боспорі грецькими майстрами, а отже тут відтворено сцену з грецького міфу. Але якого? Що то за птах? Можливо, то сам Зевс, який частенько перетворювався на різних тварин або птахів та у такому вигляді зваблював чи переслідував красунь?

А чи дійсно на птахові сидить жінка, як про те писав Борис Мозолевський? Відтворення ребер у грецькій іконографії більш властиве для зображень чоловіків. Може це Ганімед, син троянського царя Троса і німфи Каллірої, «найгарніший із смертних»? За переказами, Зевс, коли викрадав цього прекрасного юнака, постав у образі орла. Та чи орел зображений на пластинках з Товстої Могили?

А що означав цей сюжет для скіфів? Адже пластинки прикрашали вбрання саме скіф’янки.

Питання та загадки лишаються і через майже п’ятдесят років після дослідження Товстої Могили, кургану повного таємниць…

Опис подано за:

Мозолевський Б.М. Товста Могила. – Київ: Наукова думка, 1979. – С. 133, 135. – Рис. 113, 5-7.

Фото Дмитра Клочка.

Загадкові пластинки експонуються у аванзалі другого поверху Музею історичних коштовностей України.

Раніше ми повідомляли про те, що журналісти ТСН побували на Нікопольщині на днях і присвятили сюжет Золотій Пекторалі

Рекламные блоки на нашем сайте позволяют нам быть независимым СМИ, а вам – получать оперативную и не проплаченную никем информацию. Просматривая рекламу, вы вносите свой вклад в развитие независимой журналистики Украины

Автор: Администратор
29 вересня у Нікополі, Марганці та Нікопольському районі заплановано вимкнення електроенергії за певними адресами. Про це NikopolNews дізнався з графіку вимкнень на сайті ДТЕК «Дніпровські електромережі».
...

NNS - Національна служба новин. Останні події в Україні та світі