Завантажте мобільний додаток сайту

Як відомо в Україні планують змінити Конституцію щодо децентралізації влади. Відповідний законопроект (№2598) зареєстрував у Верховній Раді президент Володимир Зеленський 13 січня. Розглянути його планували вже в цьому місяці.

Багато хто з експертів вважає, що в тому випадку, якщо зміни до Конституції внесуть, децентралізацію в Україні можна буде вважати фактично згорнутою. Адже 70 міст, які зараз є вільними, припинять бути такими.

Зокрема, таку думку висловив експерт з політики Олександр Солонтай в інтерв’ю «Громадському Радіо». NikopolNews пропонує ознайомитися з нею:

 «Залишають голів ОДА, тільки тепер вони будуть називатися префектами. Проте суть така: губернатори були — губернатори і лишаться, та ще й в деяких питаннях стануть крутішими.

Зараз кажуть, що прийдуть префекти, і це буде дуже круто, але ж нічого не зміниться. В їхньому наборі повноважень функцій значно більше, ніж просто контролювати і подавати в суд, якщо щось не так. Якщо вчитатися в текст змін до Конституції, там виходить далеко за межі цього призначення. Саме через це зміни до Конституції встигли вже назвати не децентралізація, а централізація. Я підтримую цю думку, правда не через префектів.

На мою думку, найголовніша проблема цих змін до Конституції в іншому. І це те, чому ці зміни мають бути завернуті. Більшість населення України проживає у «вільних» містах. Про це мало замислюються мешканці цих міст, але 70% жителів України живуть у містах обласного значення. А це 180 міст в Україні, це всі обласні центри і далеко не тільки вони. Це і Маріуполь, і Кривий Ріг, і Нікополь, і Кременчук і інші.

Ці міста керуються наступним чином: є власний мер, є власна місцева рада, а з питань загально обласних є обласна рада. Ці міста вільні, ні відміну на всіх інших сіл, селищ і маленьких містечок, де система управління не така. І тепер на всі ці міста зверху «кладеться» окружна рада. Всі теперішні районні ради по Україні перейменовуються в окружні, їх стає менше, і до складу цих укрупнених окружних районних рад увійдуть оці вільні міста.

Сьогодні 30% населення живе під районними радами і своїми сільськими та селищними радами. А 70% населення живе в самостійних вільних містах, містах обласного значення. І цих міст обласного значення більше не буде. Всі стають рівними. Грубо кажучи, замість того, щоб об’єднані територіальні громади підтягнути до рівня міст обласного значення, міста обласного значення опускають до рівня ОТГ. Це, на мою думку, розворот в протилежну сторону від реформи. Маленькі міста і залишаться під районами, але під райони ще засунуть і великі міста. 70% населення заганяють жити під ті правила, під якими живуть 30%, замість того».

Пізніше стало відомо, що  Володимир Зеленський після критики законопроекту зустрівся з главою фракції Слуга народу та його заступниками і, за результатами зустрічі,  відкликав законопроект про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади. Про це повідомляє пресслужба глави держави. Документ спрямований на доопрацювання.

Президент й народні депутати висловили думку про те, що внесення змін до Конституції щодо реформи децентралізації вимагає детального обговорення і консультацій з представниками всіх сторін.

Як повідомляє Інтерфакс-Україна, голова фракції Слуга народу Давид Арахамія заявив, що по законопроекту хочуть знайти компромісну позицію.

«Ми спілкувалися з нашими колегами в залі і у них є зауваження з приводу повноважень префектів. Тому ми вирішили зараз це питання зняти з розгляду і доопрацювати його разом з колегами з інших фракцій для того, щоб знайти компромісну позицію, в тому числі, попрацювати з Асоціацією міст України, знайти компромісну ситуацію і після того виносити законопроект у зал», - сказав він.

Раніше ми повідомляли про те, що в Нікополі планують закрити тубдиспасер

Копіювати посилання на матеріал

Національна служба новин - Новини України