У Нікополі вперше суд ліквідував ОСББ

У Нікополі рішенням суду скасовано створення ОСББ. Про це Nikopolnews розповіла мешканка будинку Віра Коваль. Жінка стверджує, що таке в нашому місті відбулася вперше.

Але і будинок, про який йде мова, не простий. «Не простий, а золотий». Саме так його називали в своїх матеріалах журналісти багато років тому, коли ця тема у Нікополі була у всіх на слуху.

Читач, який давно цікавиться новинами міста, обов’язково згадає цю адресу – Артема, 24 (після перейменування вулиця отримала назву Класична).

Чому ж будинок – золотий? Тому що за десятки років його існування у нього вклали величезну купу грошей, але, на жаль, майже всі вони були пущені “на вітер”. Нагадаємо, проблеми з будівлею почалися практично відразу після здачі її в експлуатацію – у 80-х роках минулого століття. Через помилки проектувальників будинок став деформуватися, а в кінці “нульових” ситуація склалася просто катастрофічна. На голови мешканців 4-го під’їзду сипалася штукатурка і навіть падали камені. У стінах утворилися величезні тріщини. Під’їзд все більше “падав” на бік, а люди щодня ризикували опинитися під завалами.

Змінювалися мери, начальники відділів та управлінь. Кожен з них щось обіцяв, під’їзд планували капітально ремонтувати, виділяли гроші на обстеження та проекти.

Що ж маємо в підсумку?

У підсумку мешканців все ж відселили. Спочатку вони жили у найманих квартирах, які оплачувалися з бюджету (щоправда, гроші часом доводилося «вибивати» і чекати місяцями). Потім людям придбали альтернативне житло.

Всім крім Віри Коваль. Пам’ятається, в той період, коли проблема будинку по Артема, 24 була у всіх на слуху, саме ця жінка проявляла найбільшу активність. Вона ходила по редакціях газет, оббивала пороги кабінетів чиновників, домагаючись спочатку уваги до будівлі, що руйнувалася, а потім справедливої компенсації для тих, хто фактично став бездомним. Мабуть, за свою активність Віра Вікторівна і поплатилася.

– Був золотий дім, а тепер – золота квартира – розповідає вона Nikopolnews. Адже мені вже протягом 10 років місто виплачує по програмі «Турбота» кошти на аренду житла. Жити в своїй квартирі я, звісно, не можу. Там, в четвертому під’їзді, вже все розкрадено і розвалено. Повна розруха. Так от, кожен місяць я отримую зараз по 2400 гривень з бюджету міста. Порахувала – за виплачені кошти можна було б придбати півквартири…

Чому ж Віра Коваль так і не отримала альтернативне житло замість втраченого? Чіткої відповіді на це питання немає. Жінка згадує, що влада в різний час пропонували то матеріальну допомогу (з якої вона, отримувачка, повинна була сплатити податок державі – тому і відмовилась), то підбирали квартири, які не можна було вважати альтернативою від слова «зовсім», то ставили палиці в колеса чиновники. Зокрема – Сергій Донець, ще будучи заступником Старуна.

– Родичка Донця проживала в нашому під’їзді. Їй одній з перших купили квартиру. Двокімнатну замість однокімнатної. Я цю тему підіймала в ЗМІ. Ось і причина неприязні, – розповідає Віра Коваль.

За її словами, більшість мешканців, які отримали квартири взамін втрачених, погоджувалися на будь-які варіанти від безвиході. Навіть якщо заміна була нерівноцінною. А вона не погоджувалася. Тому досі без власного житла. І ось вже 10 років її «годують завтраками»

А при чому тут суд і ОСББ?

У 2018 році мешканці будинку по Класичній, 24 вирішили створити об’єднання. Мається на увазі, звичайно ж, тільки частина будинку – а саме, три під’їзди, яких деформація не торкнулася. Головою новоствореного ОСББ став Ілля Федотов. На думку Віри Коваль, справа було каламутною, були зацікавлені особи, в тому числі і серед депутатів, які займаються підприємництвом у сфері продажу будматеріалів.

– ОСББ створювалося з порушеннями. До того ж не можна виводити з комунальної власності такі проблемні будинки. Адже всі складнощі таким чином лягають на плечі мешканців, а місто знімає з себе відповідальність, – вважає Віра Коваль.

І Дніпропетровський господарський суд погодився з її доводами, задовольнивши поданий жінкою позов. 30 грудня 2020 року рішення про створення ОСББ «Лідер-24-м» по вулиці Класична, 24 було скасовано.

Що далі?

Ймовірно, намагатися ремонтувати «убитий» під’їзд більше ніхто вже не буде. Хоча ще в 2018 році такі плани були. У всякому разі, ми знайшли на сайті державних закупівель Прозоро тендер на виготовлення проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт будинку по Класичній, 24. Замовником виступало управління інфраструктури, благоустрою і комунального господарства Нікопольської міської ради. Підряд на 80 000 гривень отримало ТОВ Ганімед-Плюс. Претендент був єдиний, тому аукціон не проводився. Договір з підрядником уклали 21 листопада 2018 року, а роботу він повинен був виконати до 31 грудня того ж року.

Ми не знаємо, чи була створена проектно-кошторисна документація, але капремонт не проводився – і це факт. А Віра Коваль каже:

– Остання комісія з обстеження стану будинку проводилася в 2016 році дніпровськими фахівцями. Я зідзвонювалася з одним із членів комісії – Примаковим. Він запевняє, що ні в якому разі не можна користуватися результатами того обстеження, адже вони вже застаріли. Будинок за час, що минув, зруйнувався ще більше.

До речі, ще в 2000-х багато хто переконував, що робити капітальний ремонт будівлі недоцільно. Дешевше купити людям нове житло. Такої ж думки дотримувалася і на той момент депутат Верховної Ради, міністр розвитку громад і територій України, експерт у сфері житлово-комунального господарства і «мама ОСББ» Альона Бабак, яка відвідувала Нікополь в 2018 році і висловлювалася з цього приводу. Вона закликала не вкладати гроші в безперспективну справа, а просто розібрати під’їзд.

Адже коштів і без того вже витрачено дуже багато. В тому числі і на оренду квартири для Віри Коваль, яка продовжує сподіватися на власне житло і оббиває пороги кабінетів чиновників у виконкомі досі.

To Top