Жінки Нікополя і околиць: поміщиця Ангеліна Григорівна Нечаєва

До Міжнародного жіночого дня 8 березня Нікопольський краєзнавчий музей підготував серію публікацій про представниць прекрасної половини людства, які проживали в різний час у Нікополі або його околицях, і чиї імена зберегла історія.

Перша розповідь буде про Ангеліну Григорівну Нечаєву (вона ж Августина Генріхівна Міллер), яка потрапила в наші краї після заміжжя. Проживала у селі Лукіївка (нині територія Нікопольського району). Родина поміщиків Нечаєвих примітна тим, що зібрала велику колекцію предметів мистецтва. Багато речей сьогодні перебувають у Нікопольському краєзнавчому музеї.

Nikopolnews пропонує вашій увазі матеріал про Ангеліну Григорівну Нечаєву, підготовлений співробітником музею Ігорем Анцишкіним:

Вона була поміщиця, вона була торговкою, вона була баронесою, вона була матір’ю, вона була дружиною, але перш за все вона була жінкою. Жінкою, на тендітних плечах якої лежало все – і села з кріпаками, і укладання контрактів на торгівлю вовною, і смерть дітей, і постійні відлучки чоловіка, і турбота про єдиного сина. Вона вперто тягнула всі ці труднощі, бо вона була АНГЕЛІНА ГРИГОРІВНА НЕЧАЄВА.

Хоча насправді вона була не Ангеліною, не Нечаєвою, і не Григорівною. Її звали Августина Генріхівна Міллер. А от її батько Міллер фон Ревенштейн дійсно був барон. Він мав землі в Бессарабії, але рано пішов з життя. Залишивши трьох дітей – Августину, Фані і їх старшого брата Йосипа.

Брат постарався скоріше влаштувати шлюб своїх сестер. У листопаді 1827 р. брат благословляє шлюб сестри з Глібом Васильовичем Нечаєвим. Нечаєвы – це старовинний український дворянський рід. Вони ведуть свої коріння від чернігівських князів. Під час окупації запорозьких земель Василь Нечаєв, як офіцер російської армії, разом з братами у 1775 р. отримує землю на Катеринославщині. Він віддає сина Гліба вчитися в Харківський університет. Однак, коли батько помирає у 1821 р., Глібу доводитися через господарство кинути навчання. Незабаром йде з життя його мати. Великому маєтку потрібна господиня. Під час поїздки по торгових справах в Одесу він знайомиться з Йосипом Міллером і той пропонує Глібу одружитися на його сестрі. Подумавши, Нечаєв дає згоду.

Августині теж набридло жити біля брата, і вона з радістю погоджується. Вона переходить у православ’я і стає Ангеліною. Весілля зіграли в Одесі, і щасливі молодята відбули до себе в село Лукієвку, де була головна садиба. Але ще два роки точилася переписка з Міллером, який як опікун своєї сестри не хотів віддавати повністю придане, і тільки через суд Нечаєв домігся виплати йому всіх грошей. Спритному Йосипу вдається позбутися і другої сестри. Фанні видають заміж теж за катеринославського поміщика Яновського.

А гроші потрібні були Глібу на прогресивний економічний прожект – розведення овець-мериносів у нікопольських степах. З часом справа пішла, але таких сильних прибутків як він очікував шерсть не принесла, хоча в збитку він не залишався.

В цілому його чекало розчарування від шлюбу з Ангеліною. Як і Ангеліну від чоловіка. У них народилося троє дітей. Вижив один – Андрій, народився в 1835 р. До речі, сестра Фанні народила Яновському 7 дітей, і всі померли. Епідемії віспи, холери і навіть чуми хвилями прокочувалися українськими степами. Тому так багато місця в листуванні Ангеліни займають рецепти лікувальних декоктів.

А вона вела жваве листування і, головним чином, з чоловіком. Тісно йому було в рідній Лукієвці. Господарювати було нудно. Тому майже весь час він проводив у губернському центрі, де обертався в дворянському суспільстві. Про дружину згадував лише тоді, коли закінчувалися гроші. Кілька разів Гліба обирали предводителем повітового катеринославського дворянства і треба було “тримати марку”. Плюс Нечаєв витрачав великі гроші на різні картини, скульптури, гравюри, саксонський і англійський фарфор, які посилав до маєтку для прикраси.

А Ангеліна крутилася як білка в колесі. Зібрати пшеницю, вигідно продати її у Нікополі. Провести стрижку овець і відправити шерсть концесіонеру в Одесу для продажу за кордон. Купити ще кілька кріпаків. Покарати дівку за амури з конюхом. Знайти Андрійкові хорошого вчителя, а не напівп’яного дяка з церкви Бориса і Гліба. Її листи незмінно починалися фразою Mon sher ami! Мій дорогий друже. А далі вона виливала на чоловіка відро господарських проблем, з причини яких відсилання грошей йому затримується. Іноді  вона писала листи французькою мовою.

Тому в 1847 р. Ангеліна з полегшенням зітхнула. Вона поїхала з сином в Одесу. Андрійкові треба було отримати пристойну освіту. Вона записала його в гімназію при Ришальевском ліцеї, на домашнє навчання. Вона не хотіла, щоб її син, спадкоємець князів і баронів спілкувався – фі, який моветон!, з дітьми купців і маклерів. Але вчителі, як і в наш час, брали за індивідуальне навчання хороші гроші. Фінансовою основою мала стати продаж вовни. Але коли попит на неї падав або якість було поганою, Ангеліна з мстивим задоволенням писала листа “дорогому другу” з вимогою вислати грошей. Чоловікові волею-неволею доводилося занурюватися в господарські проблеми. До речі, варто було Ангеліні виїхати з Лукієвки, як селяни почали хвилювання і поставили питання руба – чому це вони раби, а не вільні? Відповідь давав їм становий пристав з допомогою різок та батогів. Це до того, що Ангеліна своєї маленької баронської ручкою тримала підданих в повній покорі.

Як би там не було, долю єдиного сина вона влаштувала. У 1851 р. Андрій закінчив гімназію. Вже юнаком самостійно вступив до школи гвардійських подпрапорщиков. Зробив блискучу кар’єру – вже в 1864 р. став гвардійським полковником і одружився на княгині Вяземський.

Ангеліна доживала свій вік у Лукієвці. Вона зі сльозами на очах читала листи сина і раділа його успіхам. Гліб теж став частіше бувати вдома, ніж на виїзді. Щоб син не зганьбився перед родичами дружини, Нечаєви вирішили перебудувати маєток і на отримані після реформи 1861 р. гроші за викуплену селянами землю розбити в Лукієвці розкішний англійський сад зі ставками і лебедями.

Ангеліна Григорівна не дожила до втілення проекту в життя. І хоч рік її смерті невідомий, зате відомо, що поховали баронесу у Лукієвці, що стала для неї рідною. Зараз її спадкоємці, теж барони Боссе, живуть в далекій Нормандії, але наші степи не забувають.