4 жовтня 1919 року Нікополь зайняла армія Махна

4 жовтня 1919 року, рівно 102 роки тому, Нікополь зайняла армія Нестора Махна, нагадує Nikopolnews, посилаючись на істориків.

Так, Мирослав Жуковський розповідає, що Нікополь революційно-повстанська армія Махна зайняла 4 жовтня 1919 року. Тут точилися запеклі бої з білогвардійцями. У рукопашному бою на березі Дніпра повстанці знищили чотири добровольчі офіцерські роти.

Взяття Нікополя мало стратегічне значення – саме тут були зосереджені колосальні запаси продовольства, а також тут була переправа на лівобережжі. Нікополь став однією з баз повстанської армії.

Махно неодноразово виступав перед нікопольцями, роз’яснюючи завдання своєї армії, говорив про події в країні і про анархічний рух. У підсумку, збори Нікопольської волості оголосили про повну мобілізацію в повстанську армію.

У Нікопольських госпіталях знаходилося близько 15 тисяч поранених і хворих на тиф повстанців. На території міста знаходиться три братські могили, в яких поховані понад 12 тисяч махновців.

Історик Борис Ковтонюк розповів про дослідження махновського руху.

«За радянських часів особистість Нестора Махна підносили нам тільки як лідера куркульно-анархічних банд, проте в даний час, коли в істориків з’явилася можливість вивчити архіви, його роль в історії переглядається. Сьогодні вже можна говорити про Нестора Махна, як про лідера селянського повстанського руху, як про людину, яка мріяла про вільну Україну. Сьогодні Нестор Махно визнаний, як лідер найбільшого в XX столітті селянського повстанського руху».

А інший історик Владислав Грибовський зазначив, що Нестор Махно цікава особистість для суспільства.

Анархо-комунізм багато хто розуміє як вседозволеність. Насправді, це серйозна філософськи обдумана доктрина того, що суспільство здатне до самоорганізації. Ці ідеї були особливо популярні на Півдні України у зв’язку з особливістю заселення цього регіону. Після приєднання Криму до Російської імперії, селяни колонізували ці порожні землі, йшли в степ подалі від державної регламентації в пошуках свободи. Прагнення до свободи пустило глибокі коріння в традиційну культуру українського селянства Південного регіону – розповів він.

Не дивно, що в Нікополі відкрили пам’ятник Нестору Махну. Адже це місто було однією з головних баз анархістів у 1919 році. Махновці зробили його своєю своєрідною фортецею.

Пам’ятник відкрили у 2009 році, приурочивши цю подію до дня смерті Нестора Махна (він помер 25 липня 1934 року  в еміграції в Парижі).

Ініціатором відкриття пам’ятника став генеральний директор підприємства «Трубосталь» Олександр Фельдман.

До речі, нещодавно “NikopolNews” писав:

У Нікополі відключили воду в одному з районів 4 жовтня

Коронавірус у Нікополі 4 жовтня – десятки нових випадків

Акції в АТБ Нікополя з 29 вересня по 5 жовтня

 

Хіти

To Top