“Потрібно зробити парк таким гарним, щоб містяни, які житимуть у Нікополі у майбутньому, добрим словом згадували піонерів його створення”, – говорив на одній із нарад перший секретар міськкому партії Олександр Петрович Прудков… Сьогодні у нашій традиційній рубриці “Реконструкція: Нікополь” на Nikopolnews розкажемо, як і хто будував парк Перемоги у Нікополі, як він виглядав на початку своєї історії. Покажемо декілька художньо реконструйованих фото, аби ви могли уявити атмосферу тих, вже далеких днів…
З чого починався парк Перемоги у Нікополі
У містян та міської влади Нікополя було величезне бажання упорядкувати цю територію. Спочатку зелену зону назвали Комсомольським парком, а вже у 40-ві роковини перемоги у Другій Світовій війні його перейменували на «Парк Перемоги».
Упорядкування «Комсомольського» почалося з середини 1970-х. Тоді збудували танцмайданчик та стадіон місткістю 7,2 тис. людей, який до 1988 року носив назву «Спартак». Зараз він – частина спортивного комплексу «Електрометалург». 1975 року було встановлено меморіал «Вічна Слава».

Місток через штучну водойму “Каховського водосховища” (художня реконструкція фото Володимира Заграничного)
Керівником проекту зі створення Центрального парку культури та відпочинку було призначено І. Я. Вербового, автором проекту став Є. І. Сотников. А будували його так званим методом «народного будівництва», в якому брали участь багато трудових колективів, наприклад, заводу феросплавів (виконано найбільший обсяг робіт, тільки для закупівлі атракціонів виділено 220 тис. руб.), молокозаводу, ниткового комбінату, управління газового господарства, тресту “Нікопольбуд”, вузла зв’язку, заводу продтоварів, швейної фабрики, міськпромторгу, спецуправління «Нікопольекскавація», локомотивного депо, НСУ-215 тощо.
«– Потрібно зробити парк таким гарним, щоб містяни, які житимуть у Нікополі у майбутньому, добрим словом згадували піонерів його створення», – говорив на одній із нарад перший секретар міськкому партії Олександр Петрович Прудков
У 1980 році зелена зона була огороджена ґрунтовним і масивним чавунним парканом. Він був прикрашений написами «Нікополь 200 років» – раніше датою заснування нашого міста вважався 1780 рік, а тепер – 1639-й.
Коли і як зник паркан?
За каденції міського голови Сергія Старуна паркан зник, як досвітній туман.

Вигляд частини парку с пташиного польоту (художня реконструкція фото Володимира Заграничного)
Екологу і колишньому депутату Юрію Бабініну довелось бути головою спеціальної депутатської комісії з розслідування долі паркової огорожі та чудового фонтана з нержавіючої сталі «водоспад». Він процитував звіт з «розслідування»:
Комісія встановила, що долю декоративної огорожі парку «Перемога» розділив і мальовничий унікальний каскадний фонтан «Водоспад», який до кінця 2005 р. існував у південно-східній частині парку «Перемоги» та виконував важливу рекреаційну функцію. Нікопольці приходили милуватись ним, відновлюючи там свої духовні та фізичні сили.
Каскади фонтану були виготовлені з нержавіючої сталі товщиною 5 мм. та до кінця 2005 р. залишалися неушкодженими, так як без спеціальної техніки їх демонтаж був неможливим.
Проте, замість відновлення роботи фонтану, наприкінці 2005 по незрозумілим причинам він був оголошений металобрухтом і як свідчить отримана комісією інформація, до міського голови С.Старуна звернувся настоятель однієї з церков міста з проханням передати цей брухт на баланс церкви
А далі як і паркова огорожа він розчинився. Злодії знали, що на балансі міськради це майно не стоїть (бо було подаровано підприємствами) і їм нічого за це не буде. Поліція відмовилась розслідувати ці справи за відсутністю документів і доказів речових збитків.

Альтанка була напевно головною прикрасою Парку Перемоги (художня реконструкція фото Володимира Заграничного)
Відкриття парку Перемоги у Нікополі
Центральний парк відкрили у вересні 1983 року. Про майбутню подію нікопольці знали заздалегідь і поспішили на свято.
Парк справді вражав своєю красою та масштабами. У середині парку височіла ажурна альтанка, встановлена на березі штучного басейну – макета Каховського водосховища. Парк прикрашали квітучі клумби, охайні газони, алеї, що ведуть до обеліску «Слави». І, звичайно ж, особливий шарм – фонтани «Голуби миру» та «Острівець». До послуг городян були атракціони, ігрові та торгові павільйони, дитяче кафе, підземний туалет, танцмайданчик, який місцеві називали «п’ятачок».

Фонтан був родзинкою дозвілля нікопольців (художня реконструкція фото Володимира Заграничного)
Минуло не так вже й багато часу від дня відкриття Парку Перемоги – якихось 40 років, а він виглядає сьогодні геть по-іншому… Ні паркану, ні фонтану…
Наміри провести реконструкцію перекреслила війна.
У 2017-2018 році Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації замовив проєкт реконструкції Парку Перемоги.

Ескізний макет реконструкції Парку Перемоги
В проєкті було передбачено відновлення дорожнього покриття алей, проїздів, тротуарів та стежок при збереженні їх основних напрямків та габаритів, планування майданчиків різного призначення, встановлення огородження території парку, встановлення ігрового обладнання, малих архітектурних форм та переносних виробів, прокладку мереж поливу та зовнішнього освітлення території парку, реконструкцію фонтанів.
Біля західного входу планували зону з історичною тематикою, на якій буде облаштовано «Микитинську Січ». В південно-західній частині парку виділити ділянку для будівництва басейну (басейн побудували перед самим початком великої війни). Вздовж центральних алей планували велосипедні доріжки.

Ескізний макет реконструкції Парку Перемоги
Також згідно із проєктом у центральній частині парку хотіли організувати спортивну зону, де мали би бути розташовані майданчик з тренажерами, майданчик для воркауту та майданчик із звичайним спортивним обладнанням. І на місце вкраденого паркану, по межі території було заплановано збудувати коване огородження. Більше про нездійснені плани по відновлення парку, можна дізнатися на сайті проєктувальників: http://dp-invest.com.ua/project/rekonstruktsiia-parku-peremohy-po-pr-trubnykiv-v-m-nikopol/
Звісно, треба враховувати, що все що запланували зробити в Парку Перемоги, має бути узгоджено з істориками. За радянських часів на це звернули увагу, тому багато археологічних пам’яток зникли під ковшем екскаватора. Перед будь-яким земляним роботам повинні бути археологічні висновки. Археологи повинні йти попереду бульдозерів. Але поки їде війна, всі ці плани не виглядають реалістичними в найближчому майбутньому.
Можливо, вам також буде цікаво: Нікопольці пишалися своїм базаром не менше, ніж одесити Привозом: Шопа у Нікополі – історія життя і смерті пам’ятки
І ось це: Телефонія у Нікополі та дім, де вона “жила” – цікаві факти, імена, архівні фото