У мережі показали, як виглядала колишня вулиця Усова у Нікополі 40 років тому – у 80-х минулого століття. Тепер це вулиця Прикордонників. Сьогодні вона часто буває під обстрілами росіян. Тут залишилося не багато мешканців, а ті, що залишилися, змушені щодня засинати і прокидатися під звуки вибухів. Ми розкажемо трохи про цю вулицю у нашій постійній рубриці «Реконструкція: Нікополь».
Ще три роки тому нікопольці, спускаючись колишньою вулицею Усова до набережної, любили робити фото водосховища – вид зверху. Знімки виходили шикарні – особливо за ясної погоди. Було добре видно той берег.
Хто ж міг подумати, що колись цей вид викликатиме жах, адже він тепер асоціюється з окупантами і смертю.
А на фото нижче, оприлюднених користувачем Ivanka Alex у Фейсбуці – період, коли вулиця активно забудовувалася і перетворювалася на сучасний житловий мікрорайон з п’ятиповерхівками – так званими «ганчівками». Це 80-ті роки минулого століття.
На світлинах можна побачити новобудови. На деяких з них видно Каховське водосховище – тепер вже колишнє.
Як виглядала колишня вулиця Усова у Нікополі 40 років тому: фото
Каховське водосховище – тепер вже колишнє.
Вулиця активно забудовувалася “ганчівками”.
Старі приватні будинки зносили – на їх місці будували п’ятиповерхівки.
Історія вулиці Усова-Прикордонників
Раніше ми публікували матеріал Лариси Мар’яш, в якому авторка розповідала історію вулиці Прикордонників (ще в недавньому минулому – Усова). У статті говориться, що колись ця вулиця була околицею Нікополя і до середини 20 століття називалася Безіменна. А з травня 1965 року отримала назву Усова.
Вулиця Віктора Усова – житлова, виробництва як таке тут фактично відсутнє. Починається на перехресті з вулицею Довгалівської (район будівлі колишньої ДАІ), а закінчується у районі Центрального ринку перетином з вулицею Електрометалургів.
У 70-80-х роках вулицю активно почав забудовувати трест «Громадянбуд».
Захопившись масовим будівництвом, газета «Нікопольська правда» тоді писала:
«Якщо окинути поглядом безперервний процес розвитку міста і спробувати одним словом визначити найбільш характерну рису, то, напевно, це буде слово «зростання». Зростає все довкола, і навіть колишні одноповерхові квартали міста змінюються багатоповерховими мікрорайонами-красенями. Наприклад, район вулиці Віктора Усова».
У ті ж роки було зведено будівлю колишньої ДАІ та швейної фабрики, що тісно прилягають до вулиці Усова, зі старої частини перенесено Центральний ринок.
Коротка вулиця Усова «густонаселена» п’ятиповерховими будинками, магазинами, кафе та салонами краси. Тут розташовуються: “Ощадбанк”, Міський будинок культури, супермаркети «АТБ» та «Варус-2», магазин «Єва», прилягає до вулиці Усова також Будинок дитячої та юнацької творчості.
А до масової забудови над одноповерховим сектором велично здіймався клуб кранобудівного заводу ім. Леніна. Він був зведений у 1954 році. У ньому завжди кипіло культурне життя міста. Тоді у клубі працювало 30 осіб. У середині 1980-х це був уже Палац культури кранобудівного заводу, а колектив налічував 70 осіб. При Палаці працювало 23 гуртки та клуби за інтересами.
1998 року в будівлю Палацу культури кранобудівного заводу на вул. Івана Сірка переїхав міський Будинок культури, названий Культурно-дозвільним центром.
До повномасштабної війни у гуртках, колективах та секціях займалися близько 300 осіб. Будівля була значним центром міської культури.
Сьогодні колишня вулиця Усова часто буває під обстрілами росіян, адже знаходиться близько до берега Дніпра. Тут залишилося небагато мешканців, а ті, що залишилися, змушені щодня засинати і прокидатися під звуки вибухів.
«Вранці прокидаємось і обмацуємо себе – перевіряємо, чи живі. Чи ще на цьому, чи вже на тому світі?», – діляться люди досвідом проживання у небезпечному районі
А на цьому фото – сьогоднішній вид з прилеглої до Прикордонників вулиці Патріотів України на колишнє водосховище.
На тому березі – ворог. І він нещадно нищить Нікополь щодня…
Можливо, вам також буде цікаво: Німецький міст через Дніпро біля Нікополя був не один – унікальне фото 1943 року і його історія