Про що писала преса Нікополя у 1944 році

Nikopolnews пропонує читачам черговий екскурс в історію Нікополя, який ми маємо можливість зробити завдяки невтомній праці співробітників Нікопольского краєзнавчого музею. На цей раз вони підготували огляд газети «Нікопольська правда» за далекий 1944 рік. Рік, коли місто було звільнено від німців,і воно починало повертатися до радянського життя.

Наведені нижче витяги з журналістських матеріалів дозволяють отримати уявлення, як жилося нікопольцям 77 років тому. Огляд підготувала С.О. П’ятигорець.

*Робітники депо станції Нікополь у зверненні до трудящих міста зобов`язалися відпрацювати 50 годин на відновленні міста. На цей заклик відгукнулися всі нікопольські підприємства.

*У місті розпочали роботу підприємства місцевої промисловості: ремонтно-механічний завод, фабрика індпошиву взуття та одягу, олійниця, миловарня та ін. На ремонтно-механічному заводі опановано випуск виделок, ложок, хлібних форм, жаровень, умивальників, каструль для потреб населення.

*Жінки артілі ім. Володарського допомагали пораненим бійцям місцевого шпиталю. Робітниця Ніна Сітаро разом зі своїми подругами зібрали 1400 карбованців, на які закупили харчі для поранених. Інші жінки передали шпиталю посуд, стільці, пошили та вишили бійцям шовкові кисети.

*Після тридцятимісячної німецької окупації в місті вперше було чути радісний гомін школярів. 24 квітня 1944 р. в кінотеатрі відбувся огляд художньої самодіяльності учнів шкіл міста. Чудове враження залишив виступ маленької дівчинки, яка продекламувала вірш «Імена героїв будуть жити вічно».

*Робтники Нікопольського пункту заготзерна звернулися зі скаргою на свого директора т.Козуба, що на їхньому підприємстві не проводиться агітаційно-масова робота. Вони просили відділ пропаганди та агітації МК КП(б)У звернути на це особливу увагу.

*Обком КП(б)У та облвиконком поклали завдання про заготівлі овочів та фруктів для фронту і населення. За рішенням міському КП(б)У та міськради місто Нікополь повинно вивезти 1404 тони овочів та фруктів, але деякі господарники зривають графіки поставки овочів.

*Колектив промартілі «Більшовик» узяв зобов`язання випустити у серпні 1944 р. понад 125 букерів, 16 жаток та 650 лудлів у зв`язку із нагородженням товариша Сталіна орденом «Перемога».

*Внаслідок безперервної зміни директорів на ремонтно-механічному заводі план виконувався на 50%. Якщо в жерстяному цеху за липень 1944 р. повинні були виготовити 320 відер, то виготовили лише 124, хлібних форм не випущено жодної, тоді як за планом намічалося 900. Після призначення нового директора комуніста т.Бєлікова робота покращилася. Після закінчення робочого дня директор особисто перевіряв денне завдання.

*Трудящі Нікополя в період окупації не мали можливість читати більшовицьку правду. Відділ агітації та пропаганди МК КП(б)У прийняв рішення про встановлення по місту газетних вітрин, щоб городяни могли регулярно читати центральну газету «Правда». На 9 серпня 1944 р. таких вітрин було встановлено 77.

*Завком профспілки ПТЗ організував піонерський табір, витративши на це 10000 карбованців.

*Річковики пристані Нікополь підняли з дна річки дві баржі і один мотокатер, які днями будуть пущені в експлуатацію.

*При міськкомунгоспі відкрилася скульптурно-художня майстерня, яка виготовляє барельєфи, бюсти та різні скульптурно-декоративні вироби.

*Після визволення міста від німецьких окупантів трудящі міста проглянули 37 звукових кінофільмів. Найбільшим успіхом користувалися картини «В ім`я Батьківщини», «Веселка», «Чекай на мене», «Акторка». Кожен з цих фільмів переглянуло більше 3500 чоловік.

*На черговому засіданні міськвиконкому слухалося питання «Про хід місячника допомоги сім`ям фронтовиків у Нікополі», звітували підприємства Нікополя. Так, наприклад, на олійному заводі видано овочі, паливо, харчі. Сім`ї фронтовика Олійника відремонтовано квартиру. На рибзаводі колектив прийняв рішення – сім`ям фронтовиків відрахувати дводенний заробіток в сумі 3000 крб.

*30000 карбованців було зібрано учнями шкіл міста на будівництво бойового літака «Нікопольський школяр». Ініціаторами були учні середньої жіночої школи №6.

*На 7 листопада 1944 р. в місті відбудовано 20 шкіл, де навчалось 6500 дітей, 3 технікуми, 2 дитячих садки, Палац піонерів, краєзнавчий музей, міська бібліотека та ін.

*На підприємствах та в організаціях міста створено 28 агітколективів з число агітаторів 232 чоловіка для ведення та розгортання більшовицької агітації.

*Організований комітет з фізкультури і спорту займався питаннями відродження всіх фізкультурних організацій, що існували до гітлерівської окупації. Так, організовано спортивне товариство «Сталь», в якому налічувалося 154 чоловіка, ДСТ «Спартак», де 45 членів товариства. В спорторганізаціях молодь опановувала багнетний бій, ігри у футбол, волейбол.

*У перші дні звільнення Нікополя від німецьких окупантів була створена парторганізація міського відділу НКВС, яка налічувала 13 членів та 3 кандидата ВКП(б). Партійна організація працювала над підвищенням ідейно-політичного рівня. Вивчали книгу Сталіна «Про Велику Вітчизняну війну», досягнувши гарних наслідків у засвоєнні усіх важливих історичних документів, продовжили вивчення «Короткого курсу історії ВКП(б)».

*25 серпня 1944 року відбулася педагогічна нарада – вперше після 30-місячної окупації. З доповідями виступили Білоус, Лимар, Людомирська, Черкащенко, голова міськради Литвиненко та інші.

*Відступаючи, німці зруйнували міську лікарню. З перших днів визволення міста розпочали відбудовчу роботу лікарні, створили інфекційне та хірургічне відділення, придбали 100 ліжок. Працівниця лікарні зберегла весь хірургічний інструмент, лікар Макаров зберіг рентгенівський апарат.

*30 грудня 1944 року ввійшло в історію Південнотрубного заводу. Цього дня стани холодної прокатки і холодного волочіння видали першу партію труб марки ПТМЗ.

To Top