Купити квартиру в Дніпрі

Допомога українцям
491
491

Проблеми у пологового будинку Нікополя: що кажуть місцеві чиновники і яка ситуація по країні

Проблемы у роддома Никополя: что говорят местные чиновники и какая ситуация по стране

Декілька днів тому Nikopolnews повідомляв, що у пологового будинку Нікополя виникли серйозні проблеми. На сполох забила директор медичного закладу Лідія Білик, яка у своєму дописі у Фейсбуці натякнула на те, що пологовий може навіть припинити існування. Все через нестачу коштів на зарплати персоналу.

Нагадаємо, з січня цього року Уряд постановив підвищити заробітні плати медикам. Вони, згідно нових норм не можуть бути нижчими ніж 20 тисяч гривень у лікаря і 13,5 тисяч гривень у медсестри.

Проте, виконати вимоги виявилося не просто. По всій країні представники медичних закладів скаржаться, що постанова є, а грошей на підвищені зарплати від держави немає. Мовляв, того, що виділяє НСЗУ за пакетами, не вистачає. І лікарні мають самі шукати кошти.

У відповіді Лідії Білик заступник міського голови Нікополя Тетяна Обиденна пропонує закладу шукати шляхи вирішення проблеми самостійно. Наприклад, акумулювати кошти за рахунок збільшення кількості платних послуг, або звертатися до інших територіальних громад, мешканці яких обслуговуються у пологовому будинку Нікополя (Покров, Марганець, Томаківка тощо). Також чиновниця нагадує, що вже і так передбачено виділення більше 2 мільйонів гривень із Нікопольського бюджету на оплату електроносіїв для пологового.

Звісно, ситуація викликала великий суспільний резонанс. Адже пологовий – це навіть не садочок. Закриття такого об’єкту стало б справжньою катастрофою для Нікополя і регіону. Люди бурхливо обговорювали новину у соціальних мережах. Сказали своє слово і чиновники.

Так, міський голова  Олександр Саюк згадав про проблеми у пологового будинку Нікополя під час свого річного звіту перед громадою, який відбувся 28 січня в НКДЦ. Очільник міста фактично повторив те, що написано у листі-відповіді, наголосив, що додаткових коштів у бюджеті просто немає і навів у якості прикладу інші медичні заклади міста, які змогли акумулювати кошти самостійно і тримаються на плаву. Він закликав керівництво пологового будинку шукати вихід.

«А дописи у Фейсбуці не вирішать проблему і не додадуть розуму директору», – сказав мер.

Проблеми у пологового будинку Нікополя: що кажуть місцеві чиновники і яка ситуація по країні

Олександр Саюк згадав про проблеми у пологового будинку Нікополя під час свого звіту перед громадою

Прокоментував ситуацію і очільник відділу охорони здоров’я Нікопольської міської ради Анатолій Сукач. Він наголосив, що про закриття пологового будинку у Нікополі не йдеться. Чиновник дав адміністрації закладу таку пораду:

Перш за все, керівництву пологового будинку необхідно нарахувати заробітну плату за січень 2022 року у повному обсязі, відповідно до постанови КМУ. Після чого, на початку лютого 2022 року, виплатити заробітну плату в межах фінансових можливостей та негайно укласти Договір с НСЗУ на півроку по додатковому пакету, який дозволить повністю компенсувати витрати на відповідну заробітну плату медичним працівникам. Під час цього “перехідного періоду” всім сторонам (НСЗУ, власник, директор) необхідно вжити додаткових заходів, оцінити индикатори якості надання медичних послуг для врегулювання цього питання, – озвучив Анатолій Сукач своє бачення вирішення проблеми.

Також прокоментувала ситуацію директорка БФ «Дітям Нікополя» Маргарита Горбаненко. Вона визнала, що проблема є, і теж дала поради, у якому напрямку діяти.

Зокрема, вона зазначила, що міністерство охорони здоров’я спільно з колегами розробило проєкт постанови щодо питань оплати праці медичних працівників закладів охорони здоров’я. Ця постанова розповсюджується на всі державні та комунальні заклади охорони здоров’я, а також установи та підприємства, які уклали договір з НСЗУ. Документ передбачає підвищення базового рівня заробітної плати для лікарів та медичних сестер.

Але кошти на ці цілі владою Зеленського було запропоновано знайти в місцевих бюджетах.Карл! В тих нещасних бюджетах, на які вже ліг тягар, зрісших в рази, ЕНЕРГЕТИЧНИХ витрат. Тих бюджетах, які приймались  БЕЗ УРАХУВАННЯ таких несподіванок, – емоційно висловилася директор БФ.

Таким чином, місцева влада, за її словами, стала заручницею ситуації і намагається розділити весь тягар “покращень” з громадами, яких обслуговує наш пологовий будинок.

За словами Маргарити Горбаненко, національна служба здоров’я декларує, що до березня вона знайде кошти, аби підвищити тарифи за пакетами медичних гарантій, що допоможе пологовому вирівняти ситуацію, платити гідну зарплату медикам і не звертатись більше про допомогу у додатковому фінансуванні.

Тож пропоную заспокоїти переполоханий колектив, підтримати пологовий будинок в перехідний  період. То буде по-людськи і правильно, бо не тільки Нікополь, а й Покров, Марганець і села будуть родити під снопами. Вірю в розумні дії влади і сподіваюсь, що працівники пологового зроблять все можливе для підвищення кваліфікації, етики поведінки, якості медичних послуг та подолання корупції, про яку в Нікополі  не говорить тільки німий, – резюмувала Маргарита Горбаненко.

А що кажуть в НСЗУ? «Неправильно розподіляють виділені кошти»

У Києві проблеми, подімні тим, які виникли у пологового будинку Нікополя, коментують наступним чином. Якщо медичні заклади використовуватимуть надані НСЗУ кошти на підвищення якості надання послуг та мотивацію персоналу, то закладених у бюджеті грошей має повністю вистачити на виплату підвищених зарплат медикам. Про це в інтерв’ю Укрінформу сказала голова НСЗУ Наталія Гусак.

Проблеми у пологового будинку Нікополя

Наталя Гусак

«Тарифи Програми медичних гарантій на ті чи інші послуги враховують не лише закупівлю ліків та витратних матеріалів, а в тому числі й заробітну платну персоналу. І я гадаю, що закладених коштів достатньо для того, щоб мотивувати наявний персонал і навіть боротися за кращих лікарів у своїх медичних закладах», – сказала Гусак. 

Водночас, зауважила вона, є досить багато випадків неправильного розуміння реалізації Програми медичних гарантій чи контрактування із НСЗУ засновниками чи управлінською ланкою закладів. І часто це призводить до того, що кошти НСЗУ використовуються зовсім не для того, щоб надати пацієнту потрібну йому допомогу, вчасно і в достатньому обсязі закупити ліки та мотивувати працівників лікарні. А часто ці кошти використовують на те, що не входить до контрактних зобов’язань НСЗУ.

«Наприклад, Бюджетним кодексом чітко зазначається, що оплата комунальних платежів медичних закладів – це є зобов’язання органів місцевого самоврядування, засновників. Але ми бачимо, що все більше і більше закладів скаржаться НСЗУ про те, що засновники вважають, що коштів з НСЗУ достатньо, і вони змушують із цих грошей оплачувати комунальні платежі. Водночас, це фінанси, які мали би піти на мотивацію кадрового потенціалу цих закладів. НСЗУ не втручається у господарську діяльність підприємства, але у Програму медичних гарантій точно не закладаються капітальні видатки медзакладів, видатки розвитку. Бо згідно з Бюджетним кодексом капітальні видатки також є зобов’язанням ОМС. Але досить часто засновники закладів кажуть їхнім керівникам використовувати на різні ремонти саме кошти, які надходять із НСЗУ», – зазначила голова Нацслужби здоров’я.

Вона вважає, що коштів достатньо для того, щоб виконувати основні дві функції – захист пацієнтів від фінансових втрат через надання безоплатних послуг та мотивація персоналу.

За словами Гусак, відповідальність НСЗУ – щоб кошти, які закладені у договори з надавачами медичних послуг, їм були вчасно перераховані. Відповідальність керівництва лікарні та власників лікарень – щоб кошти були ефективно та справедливо використані.

Що кажуть у МОЗ: обіцяють додати, перевіряти і карати

У відповідь на скарги, які надходять з регіонів, у МОЗ кажуть, що медичні заклади, які не можуть підвищити зарплату медикам до встановленого урядом рівня, отримають дофінансування, але їх перевірить Держаудитслужба, в разі порушень керівника такого медзакладу очікує штраф до 65 тис. грн. Про це заявив заступник міністра охорони здоров’я Олексій Яременко, пише Інтерфакс.

“Медзаклади, які неспроможні виконати постанову уряду щодо забезпечення ринкової заробітної плати медпрацівникам через об’єктивні причини, отримують фінансування за окремим пакетом від Національної служби здоров’я України (НСЗУ). Однак на кожен такий медзаклад чекатиме перевірка Держаудитслужби. Мета таких заходів – з’ясувати, наскільки ефективно керівник закладу розпоряджається коштами, яке фінансування лікарня отримує від НСЗУ та який його відсоток витрачається на заробітну плату”, – цитує заступника міністра пресслужба відомства.

При цьому Яременко зазначив, що пакет, за яким НСЗУ профінансує медзаклад, “матиме чіткі цілі щодо кожної лікарні з визначенням місця лікарні в спроможній мережі та приведення фінансових показників у відповідність до успішних закладів”.

За словами Яременка, перевірки чекатимуть і на ті лікарні, в яких керівники примусово переводять медпрацівників на неповну ставку, при цьому залишаючи їх працювати повний робочий день.

“МОЗ спільно з підпорядкованими органами детально моніторить ситуацію в кожному регіоні. Я хочу наголосити, що керівник закладу охорони здоров’я, який вирішить “зекономити” бюджет лікарні за рахунок лікаря чи медсестри, примусово перевівши їх на неповну ставку, отримає покарання. Для цього вже є відповідні механізми”, – сказав він.

За словами Яременка, в разі, якщо перевірка Держпраці підтвердить порушення, на керівника медзакладу буде накладено штраф у 65 тис. грн.

Що кажуть у Верховній Раді

Тут теж обіцяють карати тих, хто переводить персонал на половину ставки, аби не платити підвищену зарплату.

Про це заявив голова парламентського комітету з питань здоров’я нації Михайло Радуцький у Facebook у п’ятницю, 21 січня.

Проблеми у пологового будинку Нікополя

Михайло Радуцький

«Жорстко реагуватимемо на спроби переведення медиків на пів ставки. До Комітету та в особисті повідомлення моєї сторінки Facebook надходять сигнали про те, що деякі керівники медичних установ намагаються змушувати співробітників переходити на 0,5 або 0,75 ставки. Хоча фактично люди продовжуватимуть виконувати той обсяг роботи, що й раніше», – написав він.

Радуцький запропонував медикам у подібних ситуаціях одразу звертатися до Комітету ВР.

Він додав, що МОЗ уже відреагував на такі випадки. Міністерство вважає таку ситуацію абсолютно неприпустимою та радить медикам звертатися зі скаргами до регіональних управлінь Держпраці.

То ж не тільки у пологового будинку Нікополя проблеми –  ситуація напружена по всій країні. Комусь вдається триматися на плаву, а комусь – ні. Сподіваємось, розумні компромісні рішення будуть знайдені.

Нікопольський пологовий будинок: бути чи не бути – тривожна інформація від директора установи

Нікопольський пологовий будинок зворушливо привітав усіх із Різдвом

Як розподілили бюджет Нікополя на 2022 рік: кому, на що і скільки

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу