Ремонт будівлі Краєзнавчого музею Нікополя: ціна питання і обґрунтування

Про те, що у Нікополі руйнується історична будівля в старій частині, де раніше знаходився Краєзнавчий музей, не чув, мабуть, тільки глухий. Жодна місцева влада за десятки років не спромоглася знайти кошти на її реконструкцію. А тим часом з кожним днем ситуація погіршується, і, відповідно, зростає ціна питання. Може так статися, що і ремонтувати буде вже нічого.

Директор музею Олександр Кушнірук підготував інформаційну довідку – обґрунтування  необхідності відновлення і завершення капітального ремонту і реконструкції комплексу Нікопольського краєзнавчого музею по вул. Микитинська, 25, передає Nikopolnews, посилаючись на сторінку закладу у Фейсбуці.

Ось що розповідає Олександр Кушнірук:

Нікопольський краєзнавчий музей був заснований і відкритий 18 травня 1919 р. по вул. К.Лібкнехта, 25 у двоповерховій купецькій будівлі. За період його діяльності співробітники музею зібрали понад 45 тисяч експонатів основного і науково-допоміжного фондів. Різними формами науково-просвітньої роботи у 1919-2020 рр. було охоплено близько 3 млн осіб.

У зв’язку з процесом підтоплення ґрунту у старій частині міста і необхідності капітального ремонту будівлі, стіни якої почали деформуватися, музей з 01 січня 1977 р. було зачинено для відвідування і за рішенням місцевих органів влади був розпочато його капітальний ремонт і реконструкцію.

У середні 1980-их рр. музейна експозиція і фонди були перевезені і розташовані у тимчасово пристосованому приміщенні колишньої військової казарми на 1-му поверсі за адресою вул. Електрометалургів, 46а., яка теж знаходиться в аварійному стані.

У цей час активно розпочався процес ремонту музейного комплексу по вул. Микитинська, 25 (колишня вул. К.Лібкнехта). Але у 1995 р. вольовим рішенням нового керівництва міста ця робота була призупинена.

Музейний комплекс був у стані готовності:

  • Трансформаторний пункт (100%) (без начинки)
  • Гараж 90%
  • Корпус «Б» (адміністратівні приміщення, бібліотека, фондосховище – 60%)
  • Корпус «А» – експозиційні зали – 20%.

На виконання Указу Президента України від 22 березня 2000 р. № 483 голова Дніпропетровської облдержадміністрації видав розпорядження від 01 листопада 2000 р. № 317 «Про невідкладні заходи щодо розвитку музеїв в області», яким, зокрема, було передбачено завершити капітальний ремонт і реконструкцію музейного комплексу «Нікопольський краєзнавчий музей» у 2001-2003 рр., але не були визначені джерела фінансування.

Нікопольська міська рада ухвалила рішення від 25 червня 2004 р.№ 54-15/ХХІІ «Про відновлення будівництва та реконструкцію комплексу «Нікопольський краєзнавчий музей по вул. Микитинська, 25» і частково профінансувала корегування проектно-кошторисної документації. На той час роботи не почались через відсутність коштів. Документація втратила актуальність.

В останні роки були проведені лабораторні обстеження будівлі музею і в 2019 році на їх основі виконаний проект «Капітальний ремонт з відновлення будівельних конструкцій, інженерних мереж та благоустрій прилеглої території будівлі за адресою: Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул. Микитинська,25».

Відсутність фінансування затримує виконання цих робіт. Для їх реалізації потрібно 8 759 284 грн.

Нікопольський краєзнавчий музей у травні 2019 р. відзначив 100-річчя початку своєї діяльності. Він має унікальні колекції, які висвітлюють давню і нову, новітню історію Нікопольського краю, зокрема у період Великої Скіфії (V-ІІІ ст. до Р.Х.), Запорозьких Січей (ХVІ- XVIII ст.) періоду ХІХ-ХХ ст. Ікона-ставротека Війська Запорозького Низового, Хрест з Микитинської Січової церкви, під яким молився Богдан Хмельницький, Аналой Іоанна Златоуста подарований козакам і цілий ряд інших унікальних експонатів заслуговують на гідне для них приміщення. Цього заслуговують і Дмитро Яворницький, і Борис Мозолевський, які неодноразово відвідували музей, висловлювали своє захоплення ним.

У 1995-2020 р. створена постійно діюча експозиція відділів  природи та екології, археології та давньої історії краю, історії запорозького козацтва і нової історії краю, новітньої та сучасної історії краю, мистецтв.

Науковці Нікопольського краєзнавчого музею надають науково-методичну допомогу 20 народним і громадським музеям Нікопольського краю.

Нікопольський краєзнавчий музей був учасником усіх п`ятьох Всеукраїнських музейних фестивалів.

Нікопольський краєзнавчий музей провів 7 разів Регіональний музейний фестиваль «Україна-козацька держава» і продовжує наполегливу роботу по створенню науково-просвітницького центру «Центр Великої Скіфії-Край п`яти Запорозьких Січей».

Щорічно співробітники музею сприяють музейними засобами в проведенні Днів козацької слави біля Могили кошового отамана І.Д.Сірка, в проведені фольклорних фестивалів Нікопольщини: «Козацькими шляхами», «Звідси воля розлилася на всю Україну», «Пасіка Сірка».

Музей при громадському оцінюванні отримав статус одного із семи чудес Нікопольщини.

Є всі підстави сприяти фінансово  відновленню і завершенню капітального ремонту комплексу «Нікопольський краєзнавчий музей» по вул. Микитинська, 25 м. Нікополя . Завдяки цьому будуть   покращені туристичні можливості козацького краю (і Нікопольщини, і Дніпропетровської області).

Джерело фото 1 

Джерело фото 2

До речі, нещодавно “NikopolNews” писав:

Стало відомо, хто претендує на посаду директора краєзнавчого музею Нікополя

У Львові презентували книги в рамках проекту «Львів-Нікополь: творча співдружність»

Рок-група “Бандерштат” і легендарна козацька Чайка: оновлена програма фестивалю біля Нікополя

To Top