У Нікополі продають останки винного льоху легендарної Турбаби в старій частині

У Нікополі продають будинок, в якому у 19 столітті розташовувався винний магазин легендарної Турбабы. Будівля знаходиться в старій частині. Сучасним нікопольцям вона більше відоме як кафе «Дніпро». Втім, і цей заклад вже дуже давно не працює, а будівля вмирає.

Оголошення про продаж з’явилося на сайті ОЛХ. Власник просить за те, що залишилося від будівлі, 9 тисяч доларів, повідомляє Nikopolnews, посилаючись на зазначений сайт.

Колишнє кафе “ДНІПРО” знаходиться у старій частині міста поруч з кафе Сієста. Приміщення після пожежі під реставрацію. Під приміщенням знаходиться родзинка цього місця – Купецькі Підвали, в яких і розташовувалося кафе. Підвали сухі, просторі ідеально підійдуть під склади або для іншого бізнесу. Так само в цьому районі дуже зручна транспортна розв’язка, – пише продавець.

Чи вартує ця нерухомість таких грошей? Складно сказати. Адже стан будівлі, м’яко кажучи, залишає бажати кращого. Але зате історія у неї дуже цікава.

Подумати тільки, «винний магазин Турбаби» згадувався в номері журналу «Дзвін», що вийшов в Англії 15 жовтня 1859 року! Газета видавалася російськими революціонерами-емігрантами Герценом і Огарьовим. У статті, присвяченій цензурі, йшлося про зловживання у військовому госпіталі, розташованому під час Кримської війни у Нікополі. І в ній була згадка про нікопольський «парламент», що засідав «у винному магазині Турбаби».

Сімейство Турбаб було корінним в Нікополі. Ще на старому запорізькому кладовищі в кінці XVIII століття був похований перший з Турбаб – багатий козак.  У середині XIX століття Турбаби славилися своїм садом, розташованим на березі Дніпра (на початку XX століття його викупили для створення міського саду). Однак найбільше в місті славився винний льох, де подавалися хороші привізні вина.

Розташований він був недалеко від пристані, біля церкви. Таке розташування робило льох привабливим питним закладом. У нього встигали заскочити пасажири і члени екіпажів суден, що пришвартовувалися у Нікополі, сюди ж заходили і поважні люди після церковної служби.

До 1880-х років цим закладом керував Федір Турбаба, але грудна жаба стала причиною його ранньої смерті. Быля керма стала його вдова Марія Турбаба, можна сказати перша нікопольська жінка-підприємець. І керувала вона міцною господарської рукою. Її винний магазин, де вино можна було купити на винос в пляшці або діжці, а також розпити на місці, не втратив свою популярність після смерті чоловіка.

Марія Турбаба

Незважаючи на заборону напиватися, хазяйка дивилася крізь пальці на щовечірні посиденьки дрібних чиновників, купецької молоді та нечисленної інтелігенції. Напевно, через популярності льоху серед чиновників, заклад і називали «нікопольським парламентом».

Веселы пісні звучали у погребі до пізньої ночі. Єдине правило, яке Турбаба дотримувалася зі всією суворістю – це було недопущення в заклад жінок (навіть найлегшого поводження).

Існує легенда, що господиня закладу особисто розвозила вночі  гостей, що перебрали вина, по домівках. І що багато хто з нікопольських дам ненавиділи її за те, що їхні чоловіки пропадають вечорами у льоху.

Марія Турбаба керувала невеликим штатом службовців, що складається з шинкаря (бармена), двох статевих (офіціантів), хлопчика на побігеньках (портьє), прибиральниці і возія-вантажника. Щоосені вона виїжджала на південь, де проводилися оптові розпродажі вин. А такі вина, як бургундське, мадеру, рейнвейн та інші, Турбаба замовляла у комівояжерів за каталогами. Про прибуття нової партії тут же повідомлялося по всьому місту, і шанувальники Бахуса, які вважають себе гурманами, до вечора збиралися у Турбаби «випробувати новий розлив».

Померла купчиха на початку ХХ століття. Спадкоємці розпродали майно, що залишилося після підприємниці. Але корчма продовжила своє існування на довгі роки. Щоправда, вже під іншими назвами. Деякі нікопольці старшого покоління згадують такі назви «Попити пива у Духіна» або відвідати «херсонський підвальчик», де вже був пивбар і можна було скуштувати другі страви, замовити рибу або раків. Ще збереглися вивіска свідчить, що це був ресторан «Дніпро».

У статті використовувалися матеріали сайтів “Нікополь і стар, і млад”, Радіо Ностальжі 102 fm.

У Нікополі пішов на пенсію легендарний автобус, а також його водій

У Нікополі помер ще один “дух старого міста” (фото)

Подробиці пожежі в стару частині Нікополя 2 липня (фото)

 

Хіти

To Top