Сімейна лікарка з Нікопольщини розповіла про життя у прифронтовому районі та роботу з ВПО.
З початку воєнного стану в Україні медичні послуги на первинній ланці можна отримати без укладення декларацій. На початку повномасштабного вторгнення це було корисно, адже спрощувало доступ до медичних послуг для українок та українців, особливо для ВПО.
Згодом кількість тих, хто отримує послуги без декларацій, зросла. Можливістю записатись на прийом до чергового лікаря досі користуються люди, котрі вже мають стале місце проживання. Це створює незручності як для пацієнтів і пацієнток, так і для сімейних лікарів та лікарок.
Особливо це стосується лікарів та лікарок з прифронтових територій, умови життя в яких вкрай складні. А зі збільшенням пацієнтів та пацієнток без декларації навантаження на медичних працівників та працівниць у цих регіонах тільки зростає.
З однією із таких фахівчинь поспілкувалась Аліна Добровольська, авторка громадської спілки «Твій сімейний лікар».
Сімейна лікарка з Нікопольщини Віта Матюк розповіла про життя у прифронтовому районі та роботу з ВПО
Сімейна лікарка Віта Матюк понад 30 років свого професійного життя присвятила роботі в сфері охорони здоров’я, 3,5 роки з яких — в КНП «Покровський ЦПМСД» Покровської сільської ради, що на Нікопольщині у Дніпропетровській області. Впродовж 3 років обіймала посаду директорки цього підприємства, а з літа цього року і дотепер — сімейної лікарки Покровської АЗПСМ.
Говоримо з пані Вітою про те, як їй працюється на прифронтовій Дніпропетровщині, з якими викликами доводиться зустрічатися і що змушує її попри все залишатися вдома, поруч зі своїми людьми.
– З якими труднощами ви, як лікарка, зіштовхуєтесь, працюючи та живучи у прифронтовій області?
– Найбільшими викликами для свого регіону сьогодні я вважаю високий рівень міграції населення, низьку народжуваність та практично постійну загрозу артилерійських обстрілів. Це постійний стрес і перевтома, справлятися з якими непросто.
– З якою кількістю пацієнтів та пацієнток у вас зараз укладені декларації? Чи багато з них ВПО?
– Станом на сьогодні у мене підписано 1753 декларації з клієнтами та клієнтками. З них — 20 договорів з людьми, що мають статус ВПО.
– Чи є місця для нових декларацій?
– Так. Для того, щоб укласти договір, ви завжди можете звернутися до нашої амбулаторії.
– Чому, на вашу думку, пацієнти та пацієнтки зі статусом ВПО найчастіше не переукладають декларації з лікарями та лікарками на новому місці проживання?
– Для себе я виділила кілька основних причин. Перш за все, люди часто не знають, наскільки довго будуть залишатися в цьому населеному пункті. Тому не поспішають підписувати договір з новою лікаркою чи лікарем. Крім того, часто людям достатньо телефонного контакту, який є із попереднім фахівцем. Пацієнти бачать, що є змога отримувати послуги без декларацій, тож на перший погляд здається, що переукладати договір з новими лікарями на новому місці немає потреби. Хоча, це
– В чому відмінність роботи з пацієнтами та пацієнтками з укладеною декларацією та без?
– Різниця велика. Так я можу ближче познайомитися з кожним клієнтом та клієнткою, краще вивчити його чи її медичну історію й потреби. До того ж у разі необхідності, ми завжди можемо зідзвонитись та розв’язати деякі питання. Відповідно, це впливає на якість надання допомоги, бо більше інформації є і можна більше уваги приділити людині.
– Що спонукало вас залишитися працювати на Дніпропетровщині замість того, щоб переїхати до більш безпечного регіону?
– Я розумію, що є регіони України, у яких ми з родиною почувалися б спокійніше та безпечніше. Але якою б складною та непевною не була ситуація, тут усе ще є люди, які потребують моєї допомоги й допомоги моїх колег. Я не можу їх залишити. Не можу покинути своє життя, своє оточення та будинок, який ми з чоловіком власноруч збудували. Дніпропетровщина — це мій дім.
Ознайомитись із переліком закладів охорони здоров’я, де ВПО можуть укласти декларацію, можна на сайті Національної служби здоров’я України. Якщо ж ви мешкаєте у Нікопольському, Криворізькому або Синельниківському районах Дніпропетровщини, контакти закладів первинної медичної допомоги є тут.
Цей матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки. Відповідальність за зміст цієї статті, який необов’язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в межах контракту №72012118C00001.
Ще новини Нікополя і району: «Усі бійці – вони ж чиїсь діти, всі НАШІ»: як волонтери Нікополя під обстрілами щодня допомагають фронту