Майже 70 років ховали на дні Каховського водосховища міць козацької землі. Так вже, здавалося, глибоко опустили нашу славну історію, що більшість сучасних українців і досі гадки не мають, де ж насправді розливалася козацька воля. Помилково вважають, що на Хортиці. І тільки зараз, коли зливається Каховське море, оголяється правда.
Ми можемо стати свідками другого народження земель козацьких і на власні очі побачити, де ж саме вони знаходилися.
Так, п’ять із восьми Запорозьких Січей розташовувалися на Нікопольщині.
Залишки однієї з них (Микитинської) віднайдено на території сучасного міста Нікополь. А ось чотири інші були затоплені водами рукотворного моря.
Але зараз воно міліє. І є великий шанс знову ступити на землю Січей Запорозьких. Яких саме?
Які козацькі місця знаходяться на дні Каховського водосховища
- Томаківська Січ, що існувала у другій половині 16 століття і розташовувалася на острові Томаківка поблизу м. Марганець. Острів частково був затоплений водами Каховського моря.
- Базавлуцька Січ. Існувала наприкінці 16-го – першій половині 17-століття. Розміщалася на живописному острові Базавлук, де до Дніпра впадали три річки (Підпільна, Скарбна і Базавлук). Це місце поблизу с. Грушівка Апостоловського району теж було затоплене водосховищем.
- Чортомлицька Січ. Існувала у другій половині 17-го – перших роках 18 століття. Розкинулася на однойменному острові, де у Дніпро впадали ріки Чортомлик, Підпільна і Скарбна. Острів затоплено водою.
- Нова Січ. Остання Січ, що проіснувала із середини 18 століття до сумнозвісного 1775 року. Тут, недалеко від сучасного с. Покровське, впадала у Дніпро пічка Підпільна. Так само як і три попередні Січі, була затоплена водами Каховського моря.
Але немає нічого вічного на цій планеті. І невдовзі землі наших славетних пращурів можуть знову з’явитися під сонцем.
П.С. Ми ні у якому разі не применшуємо тієї біди, яку наробив злочинний підрив Каховської ГЕС. Але є ще і такий бік у цієї медалі.
Олена Зінченко для Nikopolnews.