Сьогодні у Томаківці відзначають річницю визволення селища від фашистських загарбників. У грудні 1943 року на Нікопольщині точилися важкі бої. Аби утримати цей регіон, Гітлер встановив своїм солдатам подвійну оплату і додаткові відпустки… Але загарбники все одно втратили Нікопольський плацдарм.
Сьогодні у Томаківці річниця визволення від фашистських загарбників
Про це нагадали у громаді, передає Nikopolnews.
Попри всі труднощі сьогодення ми ніколи не забудемо про цю сторінку історії, про неймовірно страшну ціну, яку заплатив наш народ за право бути вільним. Пам’ять про героїв-визволителів залишилася не тільки на пам’ятниках і обелісках – вона в наших серцях. Всім тим, хто загинув і тим, хто вижив у пеклі 40-х ми зобов’язані тим, що народилися під мирним небом Томаківщини. Їх мужність і відвага, героїзм та нескореність духу є зразком для нинішніх поколінь, – кажуть у громаді
Що відбувалося на Нікопольщині у грудні 1943 року
В листопаді 1943 року на південь від Нікополя на лівому березі Дніпра утворився плацдарм німецьких військ проти військ 4-го Українського фронту.
Лінія фронту знаходилася за 10-15 кілометрів від Дніпра, в плавнях ховалися партизани. У кінці листопада 1943 року на плацдарм переведено 5 калмицьких кавалерійських дивізіонів загальним числом 1200 чоловік полковника Абушинова; при прочісуванні плавнів було вбито 50 та полонено 80 партизанів.
Було проведено 6 операцій по ліквідації плацдарму. З 20 по 24 листопада 1943 року червоноармійці наступали, але нацистські сили змогло відбити позиції відбили, тоді загинуло 2657 бійців.
Відхід німців від Марганця і Нікополя означав би і ліквідацію Нікопольського плацдарму, а разом з тим і кінець надіям на деблокаду Кримського угрупування німецько-румунських військ та остаточного падіння авторитета Гітлера в Румунії та Болгарії.
У спогадах генерала Вальтера Варлимонта є такий епізод:
«27 грудня 1943 року у ставці Гітлера. «Прочитайте ось тут, Йодль», – сказав фюрер, простягаючи телеграму Манштейна, з якої стало зрозумілим, що Нікополь та Кривий Ріг будуть втрачені. Для підсилення військ на Нікопольському плацдармі з групи армій «Північ» було перекинуто 12 дивізій. Щоб підняти бойовий дух солдатів та офіцерів, Гітлер встановив для захисників Нікопольського плацдарму подвійну оплату та додаткові відпустки. В свою чергу командування Червоної армії зосередило на Нікопольському плацдармі десятки дивізій»
Другий радянський наступ проводився з 25-го по 28 листопада — після перегрупування та посилення 19-м танковим корпусом. Відомо про загибель 3024 бійців під час цього наступу, втрачено 77 танків.
5 грудня частини 4-го гвардійського корпусу зайняли село Менделєєвка, чим поклали початок вибиттю нацистів з Нікопольського району.
В часі радянських атак 19-го — 22 грудня, що носили запеклий характер, радянські втрати склали не менше 4001 осіб, з німецького боку було 2275 вбитими та втрачено 7 танків.
Іще одна спроба наступу здійснювалася в часі з 23-го по 31 грудня, коли і було звільнено Томаківку. Тоді радянські втрати склали 3273 бійці вбитими, а у німецьких сил — 1260 загинуло, знищено 25 гармат.
Ще новини Дніпроопетровщини: Що чекає на Дніпропетровщину і які громади в зоні ризику – розповів Микола Лукашук