Квартири на продаж у Дніпрі

Допомога українцям
573
573

Колишня будівля виконкому у Нікополі: історія від народження до смерті

Колишня будівля виконкому у Нікополі: історія від народження до смерті

Героїня” нашого сьогоднішнього матеріалу у рубриці “Реконструкція: Нікополь” на Nikopolnews – колишня будівля виконкому у Нікополі. Її не назвеш архітектурною пам’яткою, і проіснувала вона відносно не довго, але з цією будівлею пов’язано багато подій, у тому числі і знакових для міста…  Нижче розкажемо про них, згадаємо цікаві факти, як завжди, покажемо декілька художньо реконструйованих фото.

“У старій частині Нікополя вмирає будівля”. Ця фраза за 20 років 21-століття так часто звучала у медіапросторі міста, що згодом стала звичною. Майже ніхто вже і не звертав уваги, не був шокований чи навіть просто здивований. Почувши її, хтось пропускав повз вуха, а хтось лише зітхав… І продовжував жити своїм життям.

І врешті, ще одна будівля у Нікополі вмерла… В ній колись приймалися якісь важливі рішення, до неї свого часу щоранку поспішали люди. Вони там зустрічалися, закохувалися. Прикрашали свої робочі місця, робили затишок і приємну атмосферу.  В ній був дух життя.

Я ніколи не погоджувався, коли мені казали, мовляв, нічого цінного та чи інша будівля не уявляє із себе. Будь-яка будівля для мене – це дух людей, які в ній знаходилися. Будь яка будівля цінна, не зважаючи на її вік та історію. Вони живі, доки про них дбають. І вони помирають, коли стають самотніми…

1200

Світлину зроблено у 1934 році. Художня реконструкція фото Володимира Заграничного

Колишня будівля виконкому у Нікополі: історія від народження до смерті

Сьогодні мова піде про будинок навпроти парку Захисників неба (колишній Пушкіна), що знаходиться за адресою вулиця Запорізька, 29 (колишня Свердлова). Ця будівля Т-подібної форми мала три поверхи (висота – 13,0 м, довжина – 45,0 м, ширина – 30,0 м), два балкони і два входи по фасаду, а ще – вихід з тильного боку.

Kan18k de1e2174 2805 43a8 81cb 7be730daf56c

Так будівля виглядала, коли її вже покинули люди

Будівля була зведена у 1934 році 20 століття. Є відомості, що при будівництві були використані матеріали старої козацької Свято-Покровської церкви, зруйнованої більшовиками.

Свято-Покровська церква

Свято-Покровська церква. Художня реконструкція фото Володимира Заграничного

Під час нацистської окупації Нікополя тут знаходилась міська управа на чолі з бургомістром.

Майже 80 років тому, 8 лютого 1944 року, саме з балкона цього будинку містянам, що зібралися під стінами, повідомили, що німецька окупація для Нікополя закінчилася і повернулася радянська влада. В той день було піднято червоний прапор на будівлі виконкому.

Світлини, зроблені в цей день, збереглися. Ось вони.

Мітінг на честь визволення Нікополя від окупації

Мітинг на честь визволення Нікополя від окупації

Мітінг на честь визволення Нікополя від окупації

До 1972 року в ній розташовувалися Нікопольський виконком міської ради депутатів трудящих та Нікопольський міськкомітет Комуністичної партії (більшовиків) України.

Мешканці Нікополя згадують, що до комсомолу їх приймала саме тут. Що в 60-х роках в будівлі розташовувався штаб народної гвардії, яка «забезпечувала підтримання порядку на танцях» (Про порядок на танцях ми писали тут: Місце на березі Дніпра, яке потопало в паризьких трояндах: колишній парк Пушкіна у Нікополі – історія розквіту і занепаду). Що довгий час тут «жив» військово-патріотичний клуб «Десантник».

Достеменно відомо, що з 1972 року в цій будівлі розміщувався інститут «Дніпрохарчданпроект», а також пожежна частина, і згодом ТОВ «НІКОПОЛЬ-ІНВЕСТПРОЕКТ».

Нікопольська філія Дніпропетровського державного проектного інституту житлового та цивільного будівництва  була останнім “квартирантом” цієї триповерхівки.

Так будівля виглядала у 2023 році

Так будівля виглядала перед самим початком повномасштабного вторгнення – на початку лютого 2022 року

Будівля почала руйнуватися відносно недавно, але останні роки процес йшов просто шаленими темпами. Злодії та вандали крали двері, вікна, жадібно смикали метал… Дуже боляче було спостерігати за цим.

Так будівля виглядала у 2023 році

Так будівля виглядала у 2023 році

Так будівля виглядала у 2023 році

Мешканці Нікополя неодноразово зверталися до місцевої влади з проханням врятувати будівлю від руйнування. Проблему піднімали у ЗМІ. Але у відповідь всі почули, що будівля не перебуває на балансі міста. А тому місто не має права нічого там робити. Тому маємо те, що маємо. І підсумок був сумний – смерть.

Тильна частина будівлі

Тильна частина будівлі

Коли стало зрозуміло, що процес незворотній, люди просили хоча б зберегти старі церковні балки. А потім розпочалася повномасштабна війна, і, звісно, питання збереження старої частини Нікополя зовсім зникло із порядку денного.

Сьогодні цей район жорстоко нищиться окупантами. А ми можемо лише згадувати

Можливо, вам також буде цікаво: Будували усі разом: як з’явився парк Перемоги у Нікополі і як виглядав 40 років тому (фото)

А також: Партизани, ОУН, терор окупантів, криваві бої, героїзм простих жителів: Нікополь і район під час Другої світової війни

To Top
Пошук
e-mail
Важливі
Новини
Lite
Отримати допомогу