На початку війни закладів харчування в багатьох містах України перетворилися на волонтерські кухні. Вони щодня готують тисячі порцій їжі для захисників, лікарів, людей похилого віку та всіх, хто цього потребує.
«Паляниця» на базі ресторану «Чорноморка»
Перші дні війни Алекс Купер розпочав активну волонтерську діяльність. Разом із резидентами Kyiv Food Market та численними партнерами – рестораторами Михайлом Бейліним, Світланою Мироновою (La Famiglia) він налагодив роботу мобільних кухонь, які готували 20 тис. порцій гарячої їжі щодня для захисників України. Також Алекс Купер відкрив мережу закладів із безкоштовною їжею для людей похилого віку «Паляниця» на базі ресторану «Чорноморка». Вже зараз у Києві функціонує 5 таких закладів. Невдовзі їх має стати більше. Адже компанія залюбки підтримує працевлаштування ветеранів.
Допомога київської GastroFamily
Власник мережі GastroFamily Дмитро Борисов перетворив 7 своїх ресторанів, які розміщені у різних районах Києва та Харкова, на волонтерські кухні. Вони готують до 3500 порцій гарячої їжі на добу для:
- підрозділів ЗСУ,
- Тро,
- ДСНС,
- комунальних служб,
- працівників і пацієнтів лікарень, кількох волонтерських організацій, які займаються гастрономічною підтримкою людей похилого віку.
Ресторан Mirali – центр світського життя та благодійності
Ресторан Mirali, що на Подолі, в Києві, відкрився як fine dining заклад у 2019 році. Під час війни його команда кардинально змінила свою діяльність. Вони готують по 400 порцій гарячих страв на день волонтерських засадах. Окрім того, заклад співпрацює з зарубіжними ресторанами, де проводяться благодійні вечері зі збору коштів для підтримки українських воїнів і постраждалих від війни.
Bakehouse від GoodWine – хліб для всіх
Bakehouse – один із найвідоміших проектів групи GoodWine. За перші 14 днів війни команда виготовила 15 тис. хлібин для волонтерських організацій. Наразі вона продовжує працювати в тому ж темпі, попри на те, що один із складів із продуктами згорів через приліт під час обстрілу Києва.
Bakehouse також співпрацює з благодійними ресторанами «Паляниця», які готують для людей похилого віку, постачаючи хлібобулочні вироби.
Окрім того, компанія готує 7000 порцій їжі щодня для захисників України. До меню входять:
- червоний або зелений борщ,
- стейки,
- салати,
- домашнє печиво.
Благодійна діяльність Євгена Клопотенка
«100 років тому вперед» – один із партнерів World Central Kitchen, який також готує для захисників. Його власник – відомий шеф-кухар – Євген Клопотенко відкрив новий заклад у Львові за назвою «Інші». У ньому є спеціальне безкоштовне меню для людей у складній ситуації. Євген також запустив міжнародну акцію #MakeBorschtNotWar. Вона полягає в тому, що заклади у різних країнах світу вводять у своє в меню український борщ, а отримані гроші передають на підтримку гуманітарних місій в Україні та донатять на ЗСУ.
Харчування від «Фонду вільних та небайдужих»
Ця львівська організація за час війни приготував 150 тис. порцій їжі для біженців, волонтерів та тероборони у Львові. Також вона запустила власне виробництво сухих пайків – пакет «Їжа на день». Це універсальний набір продуктів, який розрахований на харчування однієї дорослої людини на добу. Більшу частину з цих пакетів постачають ЗСУ на найгарячіші напрямки.
Волонтерський заклад на Печерську
Архітектор-дизайнер і власник закладів «Дублер» та «Дилетант» Слава Балбек об’єднав навколо себе команду однодумців і створив волонтерську кухню, яка щодня готує 11 000 порцій їжі для територіальної оборони та лікарень.
Сімейно-ветеранська піцерія VOG-17 у Львові
Цей заклад створено для об’єднання людей на підґрунті любові до італійських страв, зокрема до піци. У цей бізнес радо приймають ветеранів війни, які брали участь у бойових діях. Їм надають не лише робочі місця, а й шанс розвиватися в мирному середовищі та знайти новий сенс життя.
Саме в «Сімейно-ветеранській Піцерії» вперше в Україні з’явилася можливість «Підвісити піцу та гарячий напій для наших героїв». Перебуваючи в іншому місті України чи навіть за кордоном, можна обрати піцу чи гарячий напій (чай чи каву), вказати їх кількість, написати побажання та сплатити замовлення. А команда VOG-17 його приготує та передасть як гастропідтримку військових ЗСУ. Цей маленький, але важливий жест стане частиною великої вдячності захисникам України.
Звісно, цей список – лише кілька прикладів відомих фуд-проектів, які перепрофілювалися на волонтерів під час війни. Однак їх існує набагато більше, бо не всі афішують свою діяльність, а наполегливо працюють, наближаючи нашу перемогу. У різних районах, містах і навіть невеликих селищах люди об’єднуються між собою, щоб здійснювати гастропідтримку нашим захисникам і всім, хто цього потребує.