Коньяк належить до сімейства міцних спиртних напоїв, виготовлених шляхом бродіння. В основі — бренді, простий чистий спирт. Виготовляється з винограду, який надає готовому продукту характерного фруктового аромату.
Замовити оригінальний коньяк можна на сайті: https://goodwine.com.ua/ua/krepkie/prochie-krepkie/cognac.html, а як правильно вибрати — розберімося в статті.
Вінтаж і витримка
Смако-ароматичний букет формується залежно від витримки. Міжнародну класифікацію розробили у 1983 році. З тої пори вік дистиляту вказується на етикетці у вигляді ініціалів:
- VS (Very Special). Спирт, витриманий не менше ніж 24 місяці. Колір варіюється від солом’яно-жовтого до світло-золотого. Молодий коньяк має характерний свіжий присмак. Найдоступніша за вартістю категорія на ринку.
- VSOP (Very Superior Old Pale). Купаж, який витримується від чотирьох років. Відрізняється солодкими нотками, які доповнюються тонкими дубовими акцентами. За пляшку якісного коньяку VSOP потрібно викласти від 500 грн.
- XO (Extra Old). До складу входять спирти, витримані не менше ніж 10 років. Водночас середній вік міцного алкоголю зазвичай складає 15–25 років. За цей період формується багатий і насичений букет, який пропонує мотиви теплих спецій, шоколаду, карамелі, горіхів, сухофруктів. Коньяк визріває довго, відповідно зростає ціна на пляшку.
Окремо варто виділити спирт із позначкою «Extra». Найпрестижніша категорія, у якій варто шукати рідкісні колекційні екземпляри, випущені з особливої нагоди.
Місце виготовлення
Коньяк винайшли у Франції. Крю — так називається регіон виготовлення, хоча в перекладі слово означає «команда». Теруар, залежно від характеру ґрунту й клімату, впливає на виноград, а отже — на готовий коньяк. Виділяють шість регіонів:
- Grande Champagne, який славиться легкими фруктовими коньячними спиртами;
- Petite Champagne, де виготовляються збалансовані за смаком позиції, попри коротку витримку;
- Borderi — найменший регіон, де народжується знаменитий Camus з яскравою квітковою палітрою;
- Fins Bois — ще одне місце, де з’являються спирти з мінімальною витримкою, проте з довершеною смаковою композицією;
- Bons Bois — дистилят із цього регіону відрізняється м’яким смаком і маслянистою текстурою;
- Bois Ordinaires — схожий на попередній, однак із помітним впливом океанського узбережжя.
Місце й спосіб дегустації
Різні коньяки подаються перед трапезою та після неї. Наприклад, молодий і свіжий VSOP — вдалий аперитив. За бажанням розбавляється холодною водою або льодом. Також подається в складі коктейлів. Найкращим дигестивом стане витриманий коньяк XO. Інтенсивний вінтаж із 15-річною витримкою — гарний акомпанемент для шоколадного десерту.