Що таке ангіна: причини розвитку, прояви та лікування
Ангіна — це інфекційно-алергічне захворювання, що переважно вражає піднебінні мигдалики та регіонарні лімфовузли.
Небезпека ангіни полягає у високій ймовірності ускладнень, особливо у дитячому віці. Несвоєчасна діагностика та неправильно підібране лікування захворювання також може призвести до переходу процесу у хронічну форму.
Причини виникнення
Основним збудником ангіни є B-гемолітичний стрептокок групи А. Окрім нього, захворювання може також виникнути через:
- стрептококи інших груп;
- стафілококи;
- пневмококи;
- віруси грипу та парагрипу;
- респіраторно-синцитіальний вірус.
Передача збудника здійснюється повітряно-краплинним шляхом. Це стає можливим при тісному та тривалому контакті, особливо в умовах великої скупченості (школа, дитячий садок). Контакт із збудником не завжди призводить до розвитку ангіни. Однак ризики підвищуються за наявності сприятливих факторів, до яких належать:
- зниження факторів місцевого імунітету;
- вроджені та набуті імунодефіцити;
- тривалий прийом деяких препаратів (цитостатики, глюкокортикостероїди);
- вроджені аномалії дихальної системи;
- порушення раціону харчування;
- авітаміноз;
- тяжкі супутні хронічні та інвалідні захворювання;
- загальне та місцеве переохолодження.
Клінічні прояви
Симптоми ангіни у дорослого починаються раптово. Для захворювання характерний короткий інкубаційний період: зазвичай він становить трохи більше 1-2 днів після контакту з хворою людиною. Перші симптоми ангіни у дорослого представлені інтоксикаційним синдромом, який має такі прояви:
- підвищення температури тіла до 38 °C і вище;
- головні та м’язові болі;
- слабкість та швидка стомлюваність;
- зниження працездатності;
- апатія;
- зниження апетиту та порушення функцій шлунково-кишкового тракту.
Температура при ангіні легкого ступеня залишається підвищеною трохи більше 3-5 днів, для важких форм характерний тривалий і стійкий підйом температури. Одночасно з її підвищенням з’являється відчуття садіння або першіння в горлі та біль, що посилюється при ковтанні. Ще один симптом ангіни у дорослих – збільшення лімфатичних вузлів у ділянці кутів нижньої щелепи.
Лікування ангіни
Ангіна – заразне захворювання, тому під час лікування рекомендовано ізолювати пацієнта вдома або в умовах стаціонару. Лікування ангіни при бета-стрептококовій інфекції включає антибіотикотерапію, протизапальну та жарознижувальну терапію. Аптека Доброго Дня дозволить придбати необхідні препарати за доступними цінами.
Найбільш ефективні щодо бета-гемолітичного стрептококу ліки від ангіни пеніцилінового ряду, альтернативними засобами є цефалоспорини, макроліди та фторхінолони. Дозування та тривалість антибактеріальної терапії призначається лікарем індивідуально. Як правило, курс лікування становить 10-14 днів. Лікування ангіни в домашніх умовах без використання антибактеріальної терапії може призвести до хронізації процесу або тяжких ускладнень.
При високій температурі та сильних болях у горлі показаний прийом препаратів із групи нестероїдних протизапальних засобів. Для усунення інтоксикаційного та катарального синдрому також використовуються антигістамінні препарати та комбіновані лікарські засоби. Якщо ангіна протікає без високої температури, то лікування не потребує прийому НПЗЗ, ознаки інтоксикації усуваються теплим питвом.
Місцеве лікування ангіни має на увазі полоскання різними антисептичними розчинами. В АДД ви завжди можете придбати якісні препарати від ангіни в зручній лікарській формі за доступними цінами.