Між прихильниками та противниками спирту, дистильованого із соку блакитної агави, роками не вщухають суперечки. Пікантний і соковитий присмак текіла отримує від мексиканського сукулента.
Також на смако-ароматичний букет впливає технологія обсмажування та особливості подальшої витримки. Що не менш важливо, кожна торговельна марка дотримується фірмового смаку. Як не заплутатися в розмаїтті та відшукати якісний продукт — з’ясуймо в статті.
Що таке текіла та як вона виготовляється
В основі — дистиляція соку блакитної агави. Якщо продукт маркується як «текіла», то до складу входить мінімум 51% концентрату. Для виготовлення використовується пінья — м’ясиста серцевина. Сукулент росте 30–50 років, перш ніж можна збирати врожай. Серцевину запікають у підземних печах або пропарюють. Далі її подрібнюють, поки не вивільниться достатньо прозорого соку. Концентрат змішується з тростинним цукром і дріжджами, після чого ферментується впродовж 2–5 днів. Готовий сік двічі переганяється в мідних котлах до міцності 80–90 градусів. Насамкінець дистилят розбавляється дистильованою водою. Показник алкоголю знижується до 40–50%.
Походження дистиляту простежується більш як на 1 000 років — аж до ацтеків та їхнього ферментованого молочного пульке. Згідно з чинними законами Мексики, текіла виготовляється в п’яти штатах. Головний осередок знаходиться в Халіско.
Різновиди текіли
Класифікація спирається на колір, а також на тривалість витримки:
- Бланко (Blanco). Дистилят розливається до пляшок відразу після перегонки. Окремі виробники вдаються до короткої витримки в металевих резервуарах. Так продукт зберігає характерний прозорий (срібний) відтінок. Родзинка — пікантний присмак, який обпалює слизову. Рідко вживається в чистому вигляді.
- Репосадо (Reposado). Текіла, що провела в дубових бочках 2–12 місяців. Слово «Reposado» вказує на те, що продукт «відпочив». Колір — світло-золотий.
- Ховен (Joven). Суміш спиртів Бланко та Репосадо. Найчастіше використовується в коктейлях.
- Аньєхо (Añejo). Указує на витримку впродовж 1–3 років. Якщо на пляшці з’являється маркування «Extra Añejo», це означає, що продукт витриманий не менше ніж 48 місяців.
Також під час вибору текіли в магазині зважайте на позначки «Mixto» та «100% Blue Agave». Остання вказує на те, що в складі — виключно сік агави Weber Blue. Текіла Mixto готується з додатковими компонентами, як-от цукровий сироп. Такий напій варто купувати в перевірених виробників, щоб не натрапити на неякісний продукт.