1399
1399

З якою метою створили Асоціацію громад зон спостереження АЕС? Резолюція

6 1

Як повідомляв раніше Nikopolnews, у Нікополі було ініційовано створення Асоціації громад зон спостереження АЕС. Установчі збори даної організації пройшли у нашому місті, а очолив її міський голова Нікополя Олександр Саюк.

З якою метою створено Асоціацію громад? Які вимоги висувають її учасники? Який план дій?

Пропонуємо вашій увазі резолюцію Установчих зборів, оприлюднену пресслужбою Нікопольської міської ради:

Учасники Установчих зборів створили «Асоціацію громад зон спостереження АЕС» з метою більш ефективного здійснення повноважень, що надані законодавством, узгодження дій органів місцевого самоврядування щодо захисту прав та інтересів територіальних громад зон спостереження АЕС, сприяння їх соціально-економічному та культурному розвитку.

Учасники Установчих зборів усвідомлюють свою відповідальність перед жителями 30-кілометрових зон, розташованих навколо Запорізької АЕС, Хмельницької АЕС,  Южно-Української АЕС та Рівненської АЕС. Ми повинні консолідувати наші зусилля та  у повсякденному форматі  відстоювати законні права громадян, сприяти підвищенню безпечної і надійної експлуатації атомних електростанцій.

Поточна та перспективна діяльність «Асоціації громад зон спостереження АЕС» буде здійснюватися  у відповідності до розроблених та затверджених планів.

Першочергово необхідно реалізувати наступні заходи:

  1. Підготувати звернення до сільських, селищних, міських голів відповідних рад – міст супутників, які мають фахівців у своїх громадах по енергетиці, з приводу співробітництва та взаємодопомоги задля відстоювання інтересів мешканців цих громад. (Пропозиція Вараського міського голови Мензули О.П).
  2. Звернутись з пропозицією до Верховної Ради України про внесення змін до Бюджетного кодексу України в частині зарахування збору на соціально-економічну компенсацію ризику населення, яке проживає у зоні спостереження, саме до спеціального фонду з пропорційним розподілом цих коштів, в залежності від кількості громадян, які мешкають на відповідній території. (Наразі, субвенції з державного бюджету мешканцям зон спостереження АЕС виділяють/повертаються в 4 рази менше). (Пропозиція Вараського міського голови Мензули О.П. та Бугринського сільського голови Пилипчука С.К.). Звернутись до Кабінету Міністрів України щодо внесення змін до Постанови від 15.02.2012 р. № 91 «Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження» в частині розподілу субвенцій, а саме не застосовувати коефіцієнт співвідношення розподілу субвенції на обласні бюджети, а всі суми в повному обсязі розподіляти між бюджетами територіальних громад.
  3. Підготувати і прийняти звернення Асоціації до Президента України, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України з приводу 35-ї річниці катастрофи на ЧАЕС і неприпустимості скасування пільг і компенсацій ризику проживання населення біля атомних електростанцій.
  4. Провести моніторинг існуючих законопроектів та підзаконних актів, що стосуються прав та законних інтересів мешканців «зон спостереження» атомних електростанцій. Підготувати відповідні пропозиції та направити їх розробникам нормативних актів.
  5. Розробити та прийняти «Єдині вимоги ОМС громад, розташованих в 30-кілометровій зоні українських АЕС» до органів державної влади, спрямовані на забезпечення реальної безпеки і захист життєво важливих інтересів населення регіонів розміщення АЕС. В тому  числі, звернутись до органів державної влади щодо будівництва автомобільних доріг за рахунок державних коштів для евакуації населення під час нестандартних ситуацій (пропозиція Маневицького селищного голови).
  6. Ініціювати заходи щодо створення у Верховній Раді України Міжфракційного депутатського об’єднання з метою лобіювання процесу вдосконалення українського законодавства в частині забезпечення прав мешканців прилеглих до АЕС територій на безпеку, екологічний, економічний та соціальний захист. Прийняти відповідне Звернення до народних депутатів України від органів місцевого самоврядування всіх «зон спостереження».
  7. Підготувати та прийняти Звернення до Верховної Ради України з приводу розробки законопроекту “Про правовий режим територій навколо діючих атомних електростанцій (ядерних об’єктів) та статусу громадян, які проживають на цих територіях”. Залучити до вирішення цього питання народних депутатів України, що обиралися у відповідних округах «зон спостереження», провідних екологів та експертів.
  8. Підготувати і направити звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо усунення порушень статті 12 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» в частині неправомірного звуження прав на соціально-економічну компенсацію ризику від діяльності атомних електростанцій, у тому числі на пільги з оплати за спожиту електричну енергію для населення, яке постійно проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій.
  9. Обґрунтувати та направити до Президента України і Кабінету Міністрів пропозиції щодо:

– будівництва та розширення існуючих систем з можливістю надання вимірюваної інформації органам місцевого самоврядування (радник міського голови м. Вараш Гевци І.Є.) в населених пунктах 30-кілометрових зон АЕС систем автоматичного радіоекологічного моніторингу, автономних радіологічних лабораторій для здійснення незалежного контролю стану води, повітря, ґрунту і радіоактивних забруднень сільськогосподарської продукції;

– впровадження державного безкоштовного страхування життя і здоров’я громадян, що проживають в 30-кілометрових зонах навколо діючих атомних станцій на випадок аварій на АЕС і радіаційного зараження;

– проведення державної комплексної екологічної експертизи стану довкілля в «зонах спостереження» діючих атомних електростанцій.

– відновлення пільг щодо користування електроенергією для населення та пільг для забезпечення вуличного освітлення міст, що розташовані  в зонах спостереження АЕС (пропозиція Маневицького селищного голови).

– встановлення пільг комунальним закладам охорони здоров’я, освіти та культури щодо користування електроенергією (пропозиція Бугринського сільського голови Пилипчука С.К.).

  1. Направити Звернення до Кабінету Міністрів України з приводу встановлення пільг побутовим споживачам електроенергії тих міст, які не газифіковані та знаходяться в зоні спостереження АЕС (пропозиція секретаря Кам’янсько-Дніпровської міської ради Дятлова А.В.), виконання доручення Президента України по результатам розгляду електронної петиції № 22/111158 «Про відновлення пільг з оплати електроенергії для населення, яке постійно проживає в 30-кілометровій зоні атомних електростанцій, та про відновлення інших пільг населенню з оплати за спожиту електричну енергію». Проаналізувати відповідь на предмет відповідності діючому законодавству.

Подальші заходи будуть здійснюватися у плановому режимі.

Учасники Установчих зборів підтверджують намір спільно працювати задля ефективного захисту законних прав та інтересів кожного мешканця населених пунктів «зон спостереження» АЕС та відповідних громад у цілому.

To Top