У Нікополі є будівля, яка за своє понад 120-річне життя встигла побувати у різних “іпостасях”. Банк, будинок Совдепа, виконком, депутатська рада, НКВС, міліція, прокуратура, кубло наркоманів і притулок для безхатченків, смітник із цегли…. І вірогідно, дивлячись на фото, ви не можете зрозуміти, що ж це за будівля і де знаходиться. Ніби такої у Нікополі немає. Цьому є пояснення. Відкриваємо таємниці в нашій рубриці Реконструкція: Нікополь на Nikopolnews.
Деякі джерела наголошують, що будівля була зведена в 30-х роках ХХ століття. І начебто, що під час її будівництва використовувалися матеріали зруйнованої більшовиками старовинної козацької Свято-Покровської церкви.
![Свято-Покровська церква. (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний) Свято-Покровська церква. (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний)](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/431203088_748849184003201_5361297793035892061_n.jpg)
Свято-Покровська церква. (автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний)
Але сьогодні ми вас ознайомимо зовсім з іншими історичними фактами «життя» цієї будівлі.
Таємниці будівлі часів гетьмана Скоропадського у Нікополі
Тож почнемо нашу маленьку екскурсію, яка стартує з 1900 року. Оглядаючи головну світлину, ми бачимо вдалині – трубу Нікопольського пивзаводу Штекеля.
![Нікопольського пивзавод Штекеля (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний) Нікопольського пивзавод Штекеля (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний)](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/431534620_749855757235877_3049338521131552532_n.jpg)
Нікопольського пивзавод Штекеля (автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний)
За будинком – сад Турбаби, майбутній Міський сад, який потім став парком Пушкіна, а зараз – парк Захисників неба.
![Міський сад, який до цього належав Турбабі. (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний) Міський сад, який до цього належав Турбабі. (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний)](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/431479492_751964750358311_3270483946532881017_n.jpg)
Міський сад, який колись належав Турбабі (автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний)
З правого боку бачимо будинок, який до революції належав купцю і завідуючому Азово-Донським банком у Нікополі Йосипу Шору.
До війни з росією нікопольський краєзнавець Павло Фірсов зробив запит щодо будівлі, розташованій за адресою Запорізька 14, у російський державний історичний архів. Вони сканували світлину, яку ви раніше не бачили. Саме так колись виглядала всім знайома «прокуратура», про яку йдеться у цій статті.
![Будівля за адресою Запорізька 14 Будівля за адресою Запорізька 14](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/434604435_353877760367428_7267629441977071759_n.jpg)
Будівля за адресою Запорізька, 14
![Будівля за адресою Запорізька 14 (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний) Будівля за адресою Запорізька 14 (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний)](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/Bez-nazvy-1.jpg)
Будівля за адресою Запорізька 14 (автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний)
Також від Дніпропетровського обласного архіву вдалось отримати документи по Нікопольському відділенню Азовськ-Донського банку. Цими документами зруйнувалася теорія про рік народження даної будівлі. В документах зазначається, що вже у 1918 році будівля існувала.
![Документ по Нікопольському відділенню Ащовськ-Донського банку Документ по Нікопольському відділенню Ащовськ-Донського банку](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/7c79e34a-a467-4e41-b7b1-6f5186ceed73.jpg)
Документ по Нікопольському відділенню Ащовськ-Донського банку (з архіву Павла Фірсова)
![Документ по Нікопольському відділенню Ащовськ-Донського банку Документ по Нікопольському відділенню Ащовськ-Донського банку](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/b29d7a3f-fed3-4c70-b58a-6fdd8f02b92a.jpg)
Документ по Нікопольському відділенню Ащовськ-Донського банку (з архіву Павла Фірсова)
Будівлю насправді було побудовано у 1900 році. У 1910 році добудували другий поверх за проектом петербурзького архітектора Федора Лідваля з добротної червоної цегли, виготовленої з місцевої глини. Після добудови другого поверху з’явилися масивні мармурові сходи, що вели на другий поверх. Банк знаходився на першому поверсі, а Шор жив на другому.
Також з телефонного довідника 1916 року ми можемо отримати інформацію, що за цією адресою знаходилися банк і житло Шора.
![Телефонний довідник 1916 року Телефонний довідник 1916 року](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/cf23a237-2b20-478b-9613-34e7f5b2fb53.jpg)
Телефонний довідник 1916 року (з архіву Павла Фірсова)
Банк – телефон №2, Шор – телефон №137.
Йосип Шор очолював Нікопольське відділення Азово-Донського банку, яке знаходилось на першому поверсі, а на другому, як ми вже писали, мешкала сама родина купця Шора.
![Яків Шор очолював Нікопольське відділення Азово-Донського банку Яків Шор очолював Нікопольське відділення Азово-Донського банку](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/1a898d5c-9971-4dd9-868c-dbd0c7d367bd.jpg)
Йосип Шор очолював Нікопольське відділення Азово-Донського банку (світлина з архіву Павла Фірсова)
![Яків Шор очолював Нікопольське відділення Азово-Донського банку. (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний) Яків Шор очолював Нікопольське відділення Азово-Донського банку. (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний)](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/Shor-2_00x-kopiia-1.jpg)
Йосип Шор очолював Нікопольське відділення Азово-Донського банку. (Автор художньої реконструкції фото: Володимир Заграничний)
Азово-Донський банк
Азово-Донський банк мав 70 відділень і був найбільшим комерційним банком в імперії. Банк працював у Нікополі до 7 лютого 1919 року, поки в місто не увійшли більшовики та не пограбували (націоналізували) його касу.
Будинок Совдепа, виконком та рада депутатів
Того ж року у березні будівля була перейменована на Будинок Совдепа. Тут розташувався Виконком та декілька відділів Ради робітничих та селянських депутатів м. Нікополя.
![Будівля вже покинута прокуратурою. 2020 рік Будівля вже покинута прокуратурою. 2020 рік](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/433648100_441161885029105_5223064840150753972_n.jpg)
Будівля вже покинута прокуратурою. 2020 рік
Відділ НКВС, міліція, прокуратура
Перед Другою Світовою війною тут знаходився Нікопольський відділ НКВС, після війни — слідчий відділ міліції, а потім — прокуратура.
Під час фашистської окупації у будівлі розташовувалися контррозвідувальні органи німецької армії боротьби з партизанами. Навесні 1944 року комісія виявила у дворі будівлі братську могилу, де було два десятки жертв нацистського терору. Їхні останки перепоховані на міському цвинтарі.
Кубло наркоманів, нічліжка безхатченків
Через близькі підземні води на початку 1990-х років будівля почала руйнуватися, і прокуратура переїхала до іншого приміщення. Порожній пам’ятник архітектури перетворився на кубло наркоманів і нічліжку безхатченків. У 2020 році якийсь невідомий спиляв частину кованого балкону.
Другого липня 2021 року о 3 годині 10 хвилині ранку до служби порятунку «101» надійшов дзвінок про пожежу в будівлі колишньої прокуратури по вул. Запорізька, 14. Тоді пожежею було знищено другий поверх.
![2021 рік, Пожежа знищила другий поверх 2021 рік, Пожежа знищила другий поверх](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/badd450c-9503-4ce8-8259-12d5973815d9.jpg)
2021 рік, Пожежа знищила другий поверх
![2021 рік, Пожежа знищила другий поверх 2021 рік, Пожежа знищила другий поверх](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/07718714.jpg)
2021 рік, Пожежа знищила другий поверх
![2022 рік. Будівлю вже не врятувати 2022 рік. Будівлю вже не врятувати](https://nikopol.nikopolnews.net/wp-content/uploads/2024/05/433826467_936201927997254_1582521419343336802_n.jpg)
2022 рік. Будівлю вже не врятувати
Підсумок
Будівля за адресою Запорізька, 14 у Нікополі, що має понад 120-річну історію, відображає значні трансформації, які відбувалися в суспільстві та історії міста. Спочатку, зведена у 1900 році як банк і житло для купця Йосипа Шора, ця будівля зазнала численних змін у своєму функціональному призначенні. Після революції, вона слугувала багатьом державним інституціям: від Будинку Совдепа до відділу НКВС і прокуратури.
Через геополітичні та соціальні зміни, включаючи нацистську окупацію та пострадянські реформи, будівля пережила як періоди розквіту, так і занепаду. Останні роки вона стала притулком для маргінальних груп населення та зазнала значних пошкоджень внаслідок пожежі у 2021 році. Зараз це занедбаний об’єкт в обстріляному місті зі зруйнованою історичною частиною, що, скоріш за все, вже ніколи не відновлять.
Важливість цієї будівлі полягала не лише у її архітектурному аспекті, але й у тому, що вона є свідком і учасником багатьох ключових подій в історії міста. Це викликає обурення, бо на жаль, влада на всіх рівнях не бачить особливої необхідності у збереженні та вивченні історії будівель як важливого елементу культурної спадщини України.
Автор: Володимир Заграничний