Минає 2024 рік. Залишилися лічені години до його кінця. Проводжаючи рік Зеленого Дерев’яного Дракона, згадуємо, що він нам приніс… У цьому матеріалі Nikopolnews зібрав ТОП-8 найгучніших подій Нікополя у 2024 році, на наш погляд.
На жаль, Нікополь протягом усього року продовжував залишатися під ворожими обстрілами, які не вщухають фактично ні на день. І більшість новин у місті – сумні. От і в нашому ТОП-8 – майже всі події не радісні, хоч і не всі з них пов’язані з війною. Так вже вийшло…
ТОП-8 найгучніших подій Нікополя у 2024 році
Вбивство заступника мера Нікополя
8 лютого, у день річниці визволення Нікополя від німецько-фашистських загарбників, було розстріляно заступника міського голови Нікополя. У власному автомобілі загинув Віталій Журавльов.
Машину посадовця розстріляли із невстановленої вогнепальної зброї розстріляли. Внаслідок обстрілу чоловік загинув на місці.
Близько 9-ї ранку до поліції надійшло повідомлення, що невідома особа розстріляла автомобіль, який належить заступнику міського голови Нікополя. На місці події поліцейські встановили, що нападник застосував невстановлену зброю, в результаті чого автомобіль загорівся. Після гасіння пожежі в салоні було виявлено тіло 59-річного чоловіка.
На розшук підозрюваного орієнтовано весь особовий склад поліції регіону. Для затримання озброєного нападника на місце виїхало керівництво обласної поліції, спецпризначенці КОРД та всі правоохоронні структури.
І вже 12 лютого повідомили, що поліцейські Дніпропетровщини затримали підозрюваного у вбивстві заступника міського голови Нікополя.
«Зловмисник здійснив понад 20 пострілів у потерпілого і кинув в салон авто гранату, що призвело до загоряння автомобіля і смерті чоловіка. Після скоєння злочину нападник закопав зброю у лісопосадці й переховувався в орендованій квартирі, де його і затримали правоохоронці», – йшлося у повідомленні
У поліції заявили, що, за даними слідчих, 33-річний місцевий житель протягом чотирьох місяців готувався до скоєння злочину.
У той день, озброївшись і встановивши маршрут пересування, він чекав на заступника мера… Також у ході досудового розслідування встановлено, що підозрюваний виношував намір вчинення аналогічних злочинів відносно інших посадових осіб міста Нікополя. Зараз ця інформація перевіряється в рамках кримінального провадження, – йшлося в повідомленні
11 лютого затриманому повідомили про підозру за статтею «умисне вбивство», суд обрав йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Про мотиви нападу правоохоронці не повідомляли
Знищення «Епіцентру» у Нікополі
6 березня у Нікополі внаслідок російської атаки було зруйновано торговельний центр “Епіцентр” – найбільший супермаркет у Нікопольському районі, відкриття якого було дуже довгоочікуваним, і теж входило до ТОП подій, тільки 2021 року. А відкрили «Епіцентр» у Нікополі за 6 місяців до початку повномасштабної війни – 28.08.21.
Зруйнований торговельний центр площею понад 5100 кв. м постачав товарами першої необхідності всі прилеглі населені пункти і не припиняв функціонування з початку повномасштабного вторгнення.
Боляче усвідомлювати, що в один момент перетворилося на звалище місце, куди сотні людей вклали багато власних зусиль і праці. Люди втратили своє місце роботи, а жителі – оплот стабільності”, – коментував подію директор із роздрібної торгівлі ТОВ “Епіцентр К” Дмитро Танько
Співробітники пожежної безпеки міста та працівники компанії доклали максимум зусиль для подолання вогню, але руйнування зупинити не вдалося.
На щастя, обійшлося без жертв.
«Епіцентр» у Нікополі став шостим маркетом компанії, знищеним під час війни. На жаль, він не був останнім. Після цього власники втратили іще декілька ТЦ в різних містах.
Запуск магістрального водогону
Новий магістральний водогін, побудований державою за мільярди бюджетних коштів, на Нікопольщині дуже чекали. Адже район залишився без централізованого водопостачання після знищення Каховського водосховища. А там, де воду в крани вдалося пустити (як, наприклад, у Нікополі) вона була досить низької якості.
І от, у червні 2024 року водогін запрацював. Принаймні, про це гучно заявили 18 червня.
Дві нитки магістрального водогону у Нікопольському районі – повністю готові. Будівництво завершене, проведені пусконалагоджувальні роботи. Потужність обох ділянок – 150 тис м куб води на добу. А загальна протяжність – 120 км, – писав начальник ДніпроОВА Сергій Лисак
За словами посадовця, централізоване водопостачання запустили в той день для мешканців Марганця і Покрова. Начальник ОВА казав, що в кранах людей тепер очищена дніпровська вода.
Також Сергій Лисак повідомляв, що технічно все готове, аби постачати воду і до Нікополя. За його словами, залишалося тільки узгодити адміністративні питання.
А потім все пішло якось не так.
Мешканцям Покрова і Марганця оголосили такі нові тарифи, що ніякої води з водогону вже не захотілося. Згодом у ДніпроОВА заявили, що держава візьме на себе цю проблему і компенсує різницю між вартістю води і її ціною для населення. Мешканцям Покрова і Марганця повернули старі тарифи. Але разом з ними у крани Покрова повернулася й стара вода. Брудна та з неприємним запахом. Мешканці запідозрили, що вона – не з водогону, а з альтернативного місцевого джерела, яке використовувалося раніше…
У Марганці води в кранах частіше немає, ніж вона є.
У Томаківській і Мирівській громадах теж великі проблеми з водопостачанням. Зараз наприклад воно там відсутнє. У грудні громади оголосили мільйонні тендери на проведення робіт з підключення до магістрального водогону.
Ну, а Нікополь так досі і не отримує воду з нового водогону, користуючись власним джерелом. Ймовірно, через перспективу великих тарифів…
Таким чином, новий магістральний водогін очікувань на Нікопольщині не виправдав. Принаймні, поки що.
Моторошний обстріл центру Нікополя з жертвами і великою кількістю поранених
2 липня, просто посеред білого дня, російська армія обстріляла центр Нікополя. На вулицях знаходилися люди, які просто йшли у своїх справах.
Відео підступного обстрілу облетіло весь інтернет.
Ворог нещадно атакував Нікополь у той день дронами і артилерією. Внаслідок ворожих атак загинуло двоє людей – жінки 61 та 86 років. Також було поранено 9 людей, серед них двоє дітей
Було пошкоджено 3 багатоквартирні й 5 приватних будинків, 4 господарські споруди, 7 авто. Понівечені 2 навчальні заклади, амбулаторія, адмінбудівля, а також магазини, салон краси, банк.
Обстріл одного з найстаріших храмів Нікополя
12 вересня 2024 року внаслідок російського обстрілу у Нікополі загорівся та був фактично знищений храм на честь ікони Божої Матері «Знамення» Криворізької єпархії УПЦ (МП).
Влучання в храм відбулося близько 10 ранку, під час Божественної літургії. Снаряд влучив у дах, і розпочалася пожежа.
Незважаючи на старання рятувальників-вогнеборців, що прибули на місце горіння, були вщент зруйновані церковна покрівля, купольна частина та знищене внутрішнє оздоблення храму.
На щастя, ніхто з людей не постраждав.
Згодом віряни розібрали завали, і навели на території храму лад. Працювали, ризикуючи життям, адже церква знаходиться на береговій території, яка постійно під обстрілами. Росіяни атакували цей храм і раніше – зокрема 18 серпня 2022 року. Але тоді пошкодження не були такими суттєвими.
Знаменський храм, розташований у Старому Нікополі, разом із храмом Різдва Пресвятої Богородиці (1812 рік) та Спасо-Преображенським собором (1898-й) належить до найстаріших культових споруд Нікополя. Перша служба тут відбулася у 1912 році, і цю дату і вважають офіційною датою відкриття храму.
А 1996 року його було визнано пам’яткою архітектури місцевого значення.
Для Нікополя це стало великою втратою.
До речі, 26 грудня у Нікополі помер настоятель спаленої росіянами церкви УПЦ МП «Знамення» Олександр Єрохін. Його не стало на 82 році життя після тривалої хвороби.
Обстріл медичного коледжу у Нікополі
Не минуло і двох тижнів після знищення храму, як росіяни ударили по іншій архітектурній пам’ятці Нікополя – будівлі медичного коледжу. Теж у старій частині. Будівля загорілася, і вгамувати пожежу не могли майже дві доби. Адже працювати рятувальникам доводилося під загрозою повторних обстрілів.
В результаті було фактично знищено один із корпусів.
Медичний коледж Нікополя – це одна із найкрасивіших будівель старого Нікополя, власником якої був колись купець Григорій Стефанович Гусєв. Будівлю було збудовано у другій половині 1890-х – на початку 1900-х років.
Під час Другої Світової війни будівля згоріла. Але була відновлена згодом. І у 1947 році там відкрився металургійний технікум. 1975 року комплекс будівель технікуму передали медучилищу (нині медичному коледжу).
Звільнення начальника Нікопольської РВА Євгена Євтушенка
Про те, що готується звільнення Євгена Євтушенка з посади начальника Нікопольської РВА, стало відомо 5 листопада. Нардеп Олексій Гончаренко повідомив, що Уряд погодив відставку.
А 8 листопада відповідне розпорядження підписав президент Володимир Зеленський.
У розпорядженні йдеться, що посадовця звільнили відповідно до пункту 2 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю.
“Звільнити ЄВТУШЕНКА Євгена Вячеславовича з посади голови Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області відповідно до пункту 2 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України у зв’язку із скасуванням допуску до державної таємниці”, — зазначено у розпорядженні
Євген Євтушенко очолював Нікопольську районну державну адміністрацію від березня 2021 року.
Будучи лікарем за освітою, до цього він понад10 років працював хірургом у Томаківській центральній районній лікарні. Пізніше став заступником селищного голови.
З грудня 2019-го був головою Томаківської РДА.
Після звільнення з посади начальника РВА став директором медичного коледжу у Нікополі.
Для багатьох звільнення Євтушенка стало несподіванкою. Але спостережливий користувач соціальних мереж міг здогадатися, що до цього йде. Адже фіксувалася потужна хвиля дописів і коментарів у нікопольських пабліках з критикою посадовця.
Чіткої причини відставки офіційно не називали. Нового начальника РВА Нікопольщина досі не отримала, а його обов’язки виконує Юрій Багно. Він не комунікує з громадськістю через соціальні мережі на відміну від свого попередника, який робив це досить активно.
До речі, Юрій Багно вже очолював Нікопольський район. Його призначив керівником РДА 13 грудня 2019 року президент України, підписавши відповідне розпорядження.
Про Юрія Багно відомо, що він народився у Нікополі, закінчив школу №23. Працював помічником-консультантом у комунальних підприємствах Нікополя, завідував сектором супроводу справ у судах Нікопольської об’єднаної державної податкової інспекції. Також був приватним підприємцем та помічником-консультантом народного депутата.
Відновлення вуличного освітлення
Відновлення вуличного освітлення у Нікополі та ще трьох прифронтових громадах району (Марганецькій, Покровській сільській і Червоногригорівській) стало новорічним подарунком для мешканців. Про таке рішення РВА оголосили 30 грудня. Світло вмикатимуть з настанням темної пори доби і до 20:00 щодня.
Вуличного освітлення у Нікополі не було від початку великої війни. І тому це стало справжньою ПОДІЄЮ. Хоча не всі сприйняли її позитивно. Деякі мешканці все ж побоюються збільшення обстрілів. Але все одно важко втриматися, аби не зробити світлини вулиць вечірнього міста, потопаючого у світлі ліхтарів…
До речі, міський голова Нікополя Олександр Саюк, коментуючи подію, сказав, що ризиків не бачить. Адже влітку темнішає пізно. То яка різниця: зима чи літо?
Ми щиро бажаємо вам, шановні читачі, аби у Новому році світло завжди перемагало темряву! А гарних новин у вашому житті було більше, ніж поганих!
З прийдешнім Новим, 2025 роком!
Ще новини Нікополя: «Усі бійці – вони ж чиїсь діти, всі НАШІ»: як волонтери Нікополя під обстрілами щодня допомагають фронту
Наш Телеграм