Спогади поліцейського про службу у Нікополі у 1868-1869 роках

Nikopolnews пропонує вашій увазі черговий цікавий історичний матеріал, а саме – уривок із спогадів чиновника про службу в поліції Нікополя в кінці 60-х років 19 століття! Тут він розповідає про обстановку в місті, про одну з надзвичайних подій та про причини свого переводу з Нікополя до Верхньодніпровська.

Матеріал опубликовано в паблику «Марганець історичний» Джерело: «Спогади старого справника/Упоряд. В. П. Селезньовим. – Верхньодніпровськ : тип. Л. З. Любовський, 1902. – 144 с.».

“Після цього випадку служба моя стала надзвичайно важкою. Де б не стався в місті серйозний злочин, вбивство або серйозна крадіжка, поліцмейстер, бувало, відразу відряджає мене, не соромлячись частиною. Але ще сильніше мучили мене відрядження в святкові або табельні дні в собор, для дотримання зовнішнього порядку під час богослужіння. Насамперед цей обов’язок лежав на поліцейських чиновниках 1 ділянки, так як собор за своїм місцезнаходженням входив до складу цієї ділянки.

Потім чергували по черзі з усіх частин: і не проходило свята або табельної дня, без того, щоб за безладом не був заарештований Губернатором черговий поліцейський чиновник. Тільки моє чергування завжди обходилося щасливо, внаслідок чого поліцмейстер і призначив мене на постійне чергування. Всі ці роз’їзди по чужих частинах і в собор змусили мене завести коня.

Витрати не по кишені і непосильна служба змусили мене просити губернатора про призначення мене на посаду поліцейського наглядача, що відкрилася в містечку Нікополі. Губернатор погодився, але жалкував, що я залишаю міську службу і обіцяв мені першу, яка звільниться, вакансію пристава в місті.

Вступивши на посаду поліцейського наглядача в Нікополі, я зітхнув вільно, по-перше, тому, що отримав зарплатню більш ніж на 300 рублів на рік, а по-друге тому, що там не було тієї метушні і майже щоденних злочинів, до того ж і подалі від начальства.

Служба моя в Нікополі була справою задоволення, за час близько двох років крадіжок і серйозних злочинів не було, тільки одна величезна робота з євреями, що торгували хлібом. Під час навігації не було такого дня, щоб селяни не скаржилися на обвіс євреїв. Судочинство в той час було справою складною, тому більшою частиною справи ці доводилося вирішувати миром.

Але траплялися більш серйозні витівки, як наприклад такі: євреї влаштовували під вагами льох, і від дошки ваг проводили туди білу волосинку. У цьому погребі сидів єврейчик і за допомогою волосинки віддавав то притягував ваги по стукоту єврея, котрий важив хліб. Такі справи передавалися до суду.

Там же, весною 1869 року в Нікополі сталося наступна подія: для навантаження хлібом прибув з баржею приватний пароплав, що належав мичману Калінічу. Вантажу готового не було, тому Калінічу довелося чекати. Від нудьги і очікування він перезнайомився з усією інтелігенцією Нікополя. Калініч почав упадати за сестрою лікарки. У той же час у Нікополі стояв батальйон 134 піхотного Сімферопольського полку. Командир батальйону, майор Добринін, був дуже розумний і веселий чоловік, ніколи серйозних сутичок не відбувалося.

Коли пароплав був навантажений і на другий день було вирішено йти до Одеси з хлібом, Калініч запросив все суспільство на обід. Зібралися всі офіцери з майором Добриніним, прийшов і я з дружиною. Обід був надзвичайно дорогий і веселий, а довершили його морозиво і шампанське. Після обіду були влаштовані танці, після яких публіка почала розходитися. Дружина доктора відправила сестру дещо раніше додому, а порядно підпилий майор не бачив цього, та не помітивши Калініча, запідозрив, що він з сестрою доктора залишився в каюті. Щоб запобігти насильству над дівчиною, майор увійшов до каюти й залишився там, як потім він заявив, бо не зміг відкрити двері.

Згадавши про те, що майор не зходив з пароплаву і дізнавшись від вістового, що його дійсно немає вдома, я поспішив назад. Зайшовши в каюту, я і адвокат були вражені жахливою картиною – Добринін лежав на лавці, зв’язаний по руках і ногах, а біля нього стояли два матроса. Негайно розшукали Калініча і той пояснив, що після завершення прийому, він спустився у власну каюту, щоб переодягнутися, де й застав майора. Він відразу поліз на Калініча з кулаками і словами “негідник, як це ти замкнув мене”, вдаривши його, а потім ще поліз битися. Тоді Калініч покликав матросів і звелів зв’язати майора. Зрозумівши, що сталося непорозуміння, я умовив Калініча відпустити майора. Добринін дав слово, що буянити не буде, привів себе в порядок, був тихий і спокійно пішов.

Але, тільки я провів у своїй квартирі кілька хвилин, як раптом почув, що сурмачі і барабанщики б’ють на сполох.

Розпитавши солдатів, дізнався, що немає пожежі, а це майор збирає батальйон для помсти за образу офіцерської честі. Добігши до Калініча, я наказав йому негайно прибирати сходні і зніматися з якоря. Прибіг назад до Добриніна, там поруч вже було кілька офіцерів, які вмовляли його залишити дурну витівку. Одночасно послали за міським головою, до якого майор ставився з великою повагою. Але ще до прибуття голови Добринін з півтораста солдатами відправився на пристань, де, не виявивши пароплава на місці, але побачивши його на середині річки, наказав солдатам стріляти по пароплаву. Тут прийшли офіцери і голова, які вмовили майора припинити цей похід і піти додому. Однак, це не пройшло йому марно – у нього відняли батальйон і відправили служити в полк без призначення. Незабаром він помер.

В останній час моєї служби в Нікополі вийшли деякі непорозуміння з головою. Він почав вимагати з мене сприяння в його незаконних справах. Так як його підтримував справник, то я, щоб уникнути подальших неприємностей, просив у Губернатора переводу і невдовзі мене призначили поліцейським наглядачем у місті Верхньодніпровську.

До речі, нещодавно “NikopolNews” писав:

Ветеран з Білорусі поділився спогадами про нікопольця – Віктора Усова

История старого здания, которое сегодня загорелось в Никополе

 

 

Хіти

To Top