Судове рішення на користь НЗФ створить в Україні небезпечний прецедент – адвокат

Судове рішення на користь Нікопольського заводу феросплавів у справі про відключення підприємства від сонячної електростанції TIU Canada в Нікополі, створить в Україні надзвичайно небезпечний прецедент і фактично дозволить відключати безпідставно від мережі споживачів та виробників електроенергії.

Таку думку висловила адвокат GOLAV Катерина Цвєткова, що представляє інтереси ТОВ “Екотехнік Нікополь” (TIU Canada), повідомляє Nikopolnews, посилаючись на Інтерфакс.Україна.

“Тому до цієї справи зараз прикута увага всієї світової громадськості, і вона має надзвичайно важливе критичне значення для інвестицій в українську енергетику”, – сказала Цвєткова на прес-конференції в “Інтерфакс-Україна”.

Справа по відключенню електростанції TIU Canada буде розглянута на засіданні Північного апеляційного господарського суду 4 жовтня.

Як повідомлялося, НЗФ 2 березня 2020 року повністю відключив від електромережі сонячну електростанцію потужністю 10,5 МВт ТОВ “Екотехнік Нікополь” (TIU Canada). У TIU Canada відзначали, що НЗФ скористався тим, що СЕС підключена до розташованої на його території підстанції, а необхідність відключення пояснив ремонтними роботами.

У результаті ТОВ “Екотехнік Нікополь” (TIU Canada) подало позов на НЗФ, ПРАТ “НЕК “Укренерго” та АТ “ДТЕК Дніпровські електромережі” у Господарський суд Києва, який, у свою чергу, в січні 2021 року відхилив вимоги компанії до трьох перерахованих відповідачів. У відповідь на рішення суду, “Екотехнік Нікополь” звернувся зі скаргою в Північний апеляційний господарський суд (САГС), який відкрив відповідне апеляційне впровадження у березні 2021 року.

Засідання САГС по розгляду справи відбулося 26 липня, однак у засіданні було оголошено перерву через неявку представників НЗФ. У той же час повторне засідання суду по “нікопольській справі” 8 вересня було також перенесено на 4 жовтня через подачу НЗФ напередодні апеляційної скарги в САГС на січневе рішення Господарського суду Києва, яке НЗФ раніше підтримував.

В своїй апеляційній скарзі НЗФ вважає, що позовна заява “Екотехнік Нікополь” до “Укренерго” в рамках розгляду справи в Господарському суді Києва, була штучною і не містила конкретних позовних вимог до НЕК, і саме з цієї причини справа має розглядатися Господарським судом Дніпропетровської області.

У свою чергу, як зазначила адвокат GOLAV Катерина Манойленко, відключення суб’єкта доступу до електромережі вимагає певної процедури і у випадку з відключенням СЕС TIU Canada в Нікополі, НЗФ, згідно із законодавством, повинен був попередньо отримати відповідні дозволи від “Укренерго” і “ДТЕК Дніпровські електромережі”.

“Укренерго” по даній справі є оператором системи передачі. І саме, “Укренерго” повинно було надати або не надати дозвіл на відключення від лінії канадського інвестора”, – підкреслила Манойленко, назвавши дії “Екотехнік Нікополь” за визначенням трьох відповідачів в особі НЗФ, “Укренерго” і “ДТЕК Дніпровські електромережі” цілком обґрунтованими і справедливими.

“Справа має розглядатися, і була розглянута Господарським судом міста Києва. Канадський інвестор вважає, що є три особи – це основний відповідач – особа, яка здійснила незаконне відключення – НЗФ, – а також дві особи, які не здійснили жодних дій щодо захисту прав канадського інвестора”, – резюмувала адвокат.

Крім того, за словами Цвєткової, НЗФ, при подачі апеляційної скарги в САГС 7 вересня, перевищив встановлений процесуальним законодавством 20-денний термін подачі апеляції учасником справи з моменту отримання тексту рішення суду.

“У даній справі строки апеляційного оскарження, згідно з Процесуальним кодексом, закінчилися ще 28 лютого 2021 року”, – підкреслила Цвєткова.

При цьому НЗФ аргументував терміни затягування подачі апеляції нібито обмеженим бюджетом на сплату судового збору, а також складнощами з юридичним супроводом судових справ.

У той же час, відповідно до річного звіту ПРАТ “Нікопольський завод феросплавів” за 2020 рік, компанія отримала 456 млн грн чистого прибутку.

“Як ми вважаємо, подача такої апеляційної скарги є нічим іншим як затягуванням розгляду справи і зловживанням своїми процесуальними правами”, – стверджує адвокат.

Тим не менш, САГС 8 вересня заявив про те, що приймає скаргу НЗФ до апеляційного провадження.

“У зв’язку з подібним, досить спірним рішенням суду, нами було подано відведення даної колегії суддів”, – констатувала Цвєткова.

TIU Canada працює в Україні з 2016 року. Компанія ввела в експлуатацію СЕС 10,5 МВт у Нікополі в січні 2018 року, СЕС 11 МВТ в Миколаївській області у квітні 2019 року. Крім того, TIU Canada запустила СЕС 33 МВт в Одеській області. Інвестиції компанії, яка стала першим інвестором в Україні в рамках Канадсько-Української угоди про зону вільної торгівлі (CUFTA), в сонячну енергетику склали понад $65 млн.

Нікопольський завод феросплавів контролює група EastOne, створена восени 2007 року в результаті реструктуризації групи “Інтерпайп”, а також група “Приват” (обидва – Дніпро).

До речі, нещодавно “NikopolNews” писав:

Обережно! У магазинах Дніпропетровщини може продаватися небезпечний сір

Стріляв у голову: поліція Нікополя затримала небезпечного злочинця-рецидивіста

Як подати заяву-розрахунок за е-лікарняними – роз’яснення Фонду соціального страхування України

 

To Top