Ще живуть у Нікополі люди, яким добре знайома ця будівля у Нікополі. Знайдуться навіть ті, хто приходив до неї щодня. Але не всі нікопольці знають, що і коли тут знаходилося. Адже виросло вже декілька поколінь, які не застали цього будиночку у так званому “єврейському кварталі” старої частини міста.
Тож розкажемо трохи про цей цікавий об’єкт у нашій рубриці Реконструкція: Нікополь на Nikopolnews.
Знищена будівля у Нікополі в “єврейському кварталі”
Будівля у Нікополі, що на фото, належала школі №9.
Зазначимо, що на цьому місці дев’ята школа була не від самого початку своєї історії. Перша школа №9 у Нікополі знаходилася біля колишнього військового містечка (там, де зараз краєзнавчий музей) – поруч з виконкомом. Побудована вона була у 1939 році.
Після окупації Нікополя німецькими військами було зруйновано багато навчальних закладів, серед них і школа номер дев’ять – вона згоріла. На жаль, нам поки не вдалося знайти жодного фото цієї будівлі.
Під час війни деякі працівники 9 школи проявляли справжній героїзм. Наприклад, вчителька Марія Олексіївна Мізіна, ризикуючи своїм життям, ховала єврейську сім’ю від німецьких солдат. Це були важки часи, які не всі змогли пережити – багато вчителів загинуло.
Через три дні після звільнення міста Нікополя від німецьких фашистів, 11 лютого 1944 року, була проведена перша нарада вчителів школи №9. А вже 23 лютого 1944 року, після 2,5 років перерви, школа відновила своє навчання. Навчальний заклад тепер запрацював в будівлі колишньої єврейської школи – єшима по вулиці Кріпака (зараз Отаманська), біля тодішнього будинку культури. До 1917 року, в цій будівлі була головна синагога Нікополя. Цей район називали єврейським кварталом через велику кількість євреїв, які тут проживали.
Це була школа-семирічка, її тоді очолила директор Пронченко Ніна Миколаївна. В дуже важких умовах навчалися діти, в декілька змін, писали на старих газетах і фанерних дошках.
Потім директором школи була Краснянська Катерина Володимирівна. А з 1948 року школу очолила Люльченко Лідія Олексіївна. Вона була директором до будівництва нового приміщення в 1975 році.
Під час зведення нової будівлі школи колектив вчителів під керівництвом Дмитра Дмитровича Страдомського докладав багато зусиль, аби нова школа була не просто красивою, а і сучасною.
1 вересня 1975 року школа №9 здійснила переїзд у сучасне приміщення по вулиці Шевченка.
А що ж з будівлею, у якій знаходилася школа №9 у Нікополі в перші три повоєнні десятиліття і яку ми бачимо на нашому головному фото? Сьогодні його вже немає. На місці будівлі школи знаходиться багатоповерхівка.
Тож це ще один об’єкт з “колекції” “знищені будівлі Нікополя”. Він залишився лише у спогадах старожилів, учнів та на фото.
Тепер ви знаєте як виглядала колись школа №9 у Нікополі.
Автор тексту і художньо реконструйованого фото: Володимир Заграничний
У матеріалі використана інформація з офіційного сайту школи №9, а також спогади старожилів.
Читайте також: 10 шинків на 20 хат і церква: як починався Нікополь та чим дивував гостей