Сьогодні 2 роки окупації ЗАЕС. Енергоатом продовжує докладати всіх зусиль, щоб повернути контроль над станцією.
Сьогодні, 4 березня 2024 року, в день других роковин окупації Запорізької АЕС російськими військовими, в Енергоатомі відбувся захід «ЗАЕС – це Україна». Його мета – подякувати атомникам за їхні мужність, професіоналізм та патріотизм, а також вчергове нагадати світові про злочин, вчинений російськими загарбниками, повідомляють в Енергоатомі, передає Nikopolnews.
Присутні вшанували пам’ять полеглих захисників України, зокрема і працівників Енергоатома, які віддали своє життя за її свободу.
В межах заходу очільник НАЕК Петро Котін зустрівся з персоналом станції та рідними працівників Компанії, які стали на захист держави. Слова підтримки Україні, Енергоатому та мужнім атомникам ЗАЕС також висловили заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук, представники посольств США, Великої Британії, Канади, Швеції, Італії, Японії, Словаччини, Європейського Союзу в Україні, мер Енергодара Дмитро Орлов, т.в.о. генерального директора ЗАЕС Дмитро Вербицький та представники стратегічних партнерів Енергоатома – компаній Holtec International і Westinghouse.
За словами Петра Котіна, під час російської окупації весь цивілізований світ став свідком восьми блекаутів, численних відмов обладнання та кричуще некомпетентних дій завезеного окупантами персоналу… За два роки окупації росіянами Запорізької атомної електростанції зафіксовано щонайменше 150 випадків порушень умов належної експлуатації об’єкта, ядерної та радіаційної безпеки. І ситуація лише погіршується.
Як зауважила Світлана Гринчук, робота з повернення станції під контроль Енергоатома розпочалась із перших днів окупації та не припиниться, допоки на ЗАЕС не повернеться ліцензований український персонал.
«Ми сподіваємося на допомогу наших міжнародних партнерів. Адже головна мета – повернути контроль над ЗАЕС, щоб гарантувати всьому світові безпечну роботу ядерного об’єкта», – сказав Петро Котін
Чому ймовірність трагічних подій на станції зараз висока як ніколи
Про це розповів Петро Котін у своїй колонці для «Кореспонденту».
Тієї ночі російськими загарбниками була атакована, обстріляна та врешті захоплена найбільша у Європі атомна електростанція. Чи стане ця дата початком відліку до інших подій, ще більш трагічних та катастрофічних для історії людства? Ймовірність цього у другу річницю хазяйнування окупантів на станції зашкалює як ніколи, – каже Котін
Він назіав фактори, що суттєво погіршили безпеку станції останнім часом, зокрема:
- спливає дозволений виробником шестирічний термін перебування в реакторах ядерного палива;
- недопуск рашистами до роботи та повне припинення перебування на станції кваліфікованого (у тому числі ліцензованого) українського персонала;
- кричущі випадки некомпетентних дій окупантів.
За результатами аналізу всіх фактів (а за два роки окупації їх уже більше 150) порушення умов нормальної експлуатації, ядерної та радіаційної безпеки, що вже відбулись і щоденно відбуваються, фахівцями Енергоатома проведено розрахунки показників безпеки енергоблоків Запорізької АЕС. Вони підтверджують стійкий негативний тренд погіршення рівня безпеки станції внаслідок тривалої російської окупації.
Так, у результаті розрахунків поточні значення головних критеріїв безпеки – показників частоти пошкодження активної зони (ЧПАЗ) і частоти граничного аварійного викиду радіоактивних речовин (ЧГАВ) значно перевищуть нормативні норми як України, так і вимоги МАГАТЕ Основні принципи безпеки атомних електростанцій, 75-INSAG-3 Rev.1, INSAG-12, які застосовуються у всьому світі. Результати показали, що: для холодного зупину енергоблока:
для холодного зупину:
- ЧПАЗ = 2.17 x 10-5 на реактор за рік;
- ЧГАВ=1.50 x 10-5 на реактор за рік;
для гарячого зупину:
- ЧПАЗ = 7.07 x 10-5 на реактор за рік;
- ЧГАВ = 6.73 x 10-5 на реактор за рік.
При цьому до розрахунків включались лише факти відмов обладнання, та порушень ядерної та радіаційної безпеки, а також загрози, які верифіковані та підтверджені експертами МАГАТЕ, зокрема:
- погіршення надійності обладнання через недотримання графіків та обсягів технічного обслуговування і ремонтів;
- збільшення ймовірності помилок персоналу через відсутність достатньої кількості кваліфікованого персоналу, використання некваліфікованого персоналу з російських АЕС, а також через напружений стан персоналу у зв’язку з окупацією станції та міста Енергодара;
- поточний стан ліній електроживлення ЗАЕС (з проєктних сімох ліній у роботі перебуває зараз лише одна), що збільшує ймовірність настання повного знеструмлення ЗАЕС через постійні обстріли окупаційних військ рф.
Зазначені розрахунки були передані до МАГАТЕ, – каже Котін. – Там сухі цифри, без емоцій та людських трагедій, що спричинили захоплення та окупація Запорізької АЕС. Ми продовжуємо сподіватись на об’єктивну оцінку світової спільноти ситуації на ЗАЕС, усіх ризиків, загроз та наслідків. Про них треба відверто говорити, шукати нові механізми впливу на країну-агресора. І мова не лише про санкції.
За словами Котіна, Україні дуже не хотілося б потрапити у ситуацію, коли внаслідок відсутності у світі механізмів (неспроможності) покарання агресора за ядерний тероризм та скоєні ним злочини на ЗАЕС, навмисно ігнорується реальний стан справ, закриваються очі на проблеми, які важко або невідомо як вирішити.
Директор «Енергоатому» каже, що світова громадськість повинна чітко зрозуміти, що ядерний реактор під контролем терористів – це лише спочатку елемент гібрідної війни, а потім – справжня брудна ядерна і радіаційна зброя.
Світ не має стояти осторонь і спокійно спостерігати за ядерним тероризмом росії. Єдиний шлях запобігання катастрофі – повна демілітаризація та деокупація ЗАЕС, відновлення там повного контролю України з метою забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. Саме про це йдеться у першому пункті Формули миру Президента України Володимира Зеленського. Переконаний, це обов’язково станеться і росія за все понесе відповідальність, – написав Котін
Ще новини ЗАЕС: ЗАЕС 10 днів без резервного живлення, біля станції лунають вибухи – МАГАТЕ