Головний лікар України Ігор Кузін розповів, який може бути найгірший варіант розвитку подій на ЗАЕС. Про це він сказав в інтерв’ю Укрінформу, передає Nikopolnews.
За словами Кузіна, найгіршим розвитком події на Запорізькій АЕС може бути вчинення російськими окупантами теракту на працюючому реакторі. У такому разі може відбутися викид радіоактивного йоду.
При цьому головний лікар України підкреслює, що важко робити однозначні прогнози щодо наслідків можливого російського теракту на ЗАЕС. Так, наразі на стації певна частина енергоблоків призупинена і не експлуатується.
«Дійсно, коли атомна станція не експлуатується, там немає радіоактивного йоду, викид якого може статися під час потенційної аварії. Але треба розглядати всі можливі сценарії аварійної ситуації, оскільки ми говоримо про тероризм. І найгіршим варіантом розвитку подій є виведення енергоблоку на потужність, а потім вчинення теракту на вже працюючому реакторі. Тоді дійсно може відбутися викид радіоактивного йоду», – сказав він
При цьому, незважаючи на те, які саме будуть ізотопи в межах ймовірного викиду, Кузін зазначив, що вони будуть призводити до сумарного опромінення певної чисельності населення, яке буде перебувати в зоні ураження.
За його словами, середньостатистична зона ураження варіюється від 30 до 50 км навколо атомних електростанцій. Така відстань залежить від потужності атомних станцій.
Щодо Запорізької АЕС, то мова йде про 50-км зону, адже це одна з найбільш потужних атомних станцій.
«Тому ми розраховуємо, що рівень забруднення на цій території може бути таким, що скоріш за все буде необхідна евакуація, якщо сам цей викид і аварія будуть максимально можливого рівня», – сказав Кузін
Проте головний санітарний лікар підкреслив, що більш детальні прогнози можна надавати лише тоді, коли буде детальна інформація про фактичну надзвичайну ситуацію, яка вже трапилася.
Стосовно забезпечення готовності України до такої надзвичайної ситуації, Кузін розповів, що у державі є щонайменше 190 лікарень, які законтрактовані по пакету НСЗУ «Готовність до надзвичайних ситуацій». Ці лікарні законтрактовані вже другий рік, раніше це був пакет по COVID-19, тепер це пакет готовності до надзвичайних ситуацій. Він передбачає, що медзаклад готовий до реагування на хімічні, біологічні, радіаційні, ядерні ризики. Для нього встановлений мінімальний перелік лікарських засобів для надання меддопомоги тим пацієнтам, які поступають, чи можуть поступати до такого закладу. Вибір цих медзакладів, контрактування та робота прив’язані до відповідної території, щоб мати змогу госпіталізувати туди тих пацієнтів, які можуть з’являтися у випадку як застосування зброї масового ураження, так і у випадку тієї чи іншої аварії.
Тому зараз МОЗ, місцеві департаменти охорони здоров’я фокусуються якраз на відпрацюванні всіх механізмів на рівні кожної області, на посиленні цих закладів на обласних рівнях. Зокрема, ці лікарні на постійній основі залучаються до відповідних навчань, щоб з’ясувати, наскільки ті чи інші механізми у нас відпрацьовані.
Це і навчання для медперсоналу, і командно-штабні навчання, де ми відпрацьовуємо на практиці взаємодію з іншими установами та організаціями.
Другий напрям посилення цих медзакладів – забезпечення їх відповідними медичними виробами, засобами індивідуального захисту. Найчастіше ми використовуємо для цього ту гуманітарну допомогу, яка надходить на рівень країни. Третій блок – навчання саме медпрацівників особливостям надання меддопомоги у випадку радіаційних, ядерних, хімічних або біологічних загроз. З цим працюють міжнародні партнери, ВООЗ. Також на рівні кожної області є затверджені маршрути пацієнтів, по яких пацієнти спрямовуються у випадку певних загроз, якщо це біологічна, радіаційна чи ядерна загроза.
Відповідаючи на питання, з яких причин пацієнтів можуть госпіталізувати в такі лікарні, Кузін відповів, що медзаклади, які прицільно законтрактовані по пакету реагування на надзвичайну ситуацію, будуть приймати тих пацієнтів, які потребують невідкладної медичної допомоги під час проведення евакуації, або якщо вони звернулися з якимись ургентними станами.
Мова йде про наступне – у випадку гіпотетичної аварії, якщо виникає надзвичайна ситуація, може бути ухвалено рішення про евакуацію населення певної частини території. Рішення про евакуацію приймають місцеві органи влади в залежності від прогнозу тієї чи іншої надзвичайної ситуації. Заклад охорони здоров’я, який є найближчим і законтрактований по пакету готовності до НС, буде приймати усіх пацієнтів, які звернулися за ургентною медичною допомогою – інфаркти, інсульти, якісь травми, які трапилися під час евакуаційних заходів. Ця допомога буде надаватися в повному обсязі. У випадку хімічної загрози усі пацієнти, які потребуватимуть невідкладної меддопомоги, будуть госпіталізовані в такий медзаклад.
Стосовно радіаційних загроз. Безумовно, ми не розраховуємо, що в ці лікарні буде відбуватися значний приплив пацієнтів. Оскільки будь-який ступінь променевої хвороби не розвивається впродовж одного-двох днів, а щонайменше впродовж двох тижнів. У залежності від того, який тип, характер аварії, ми будемо розуміти, які лікарні нам потрібно буде включати для надання медичної допомоги для пацієнтів з променевою хворобою. І тут є кілька опцій. Для легкого, середнього ступеню будуть залучені медзаклади, які законтрактовані за пакетом готовності до надзвичайних ситуацій. Для вкрай тяжкого або тяжкого ступенів буде використовуватися Центр радіаційної медицини, установа медичного профілю Національної академії меднаук, яка є профільною саме по радіаційних загрозах і ризиках, – розповів Ігор Кузін
Ще новини ЗАЕС: