У градирні ЗАЕС, де сталася пожежа 11 серпня, було паливо для живлення РЕБ окупантів, а також генератор.
Про таке, посилаючись на власні джерела, заявила відома експертка з атомної енергетики Ольга Кошарна, передає Nikopolnews.
Нагадаємо, коментуючи подію, раніше в Енергоатомі назвали причиною пожежі провокацію або недбалість росіян. У Нікопольській РВА заявляли про ймовірний підпал окупантами великої кількості шин. А в РФ звинуватили в пожежі Україну, заявивши, що ЗАЕС нібито була обстріляна з Нікополя.
У градирні ЗАЕС було паливо для живлення РЕБ окупантів
У мене є інформація від своїх джерел, що в градирні був розташований мобільний дизель генератор із запасом палива для живлення засобів радіоелектронної боротьби, встановлених на градирні (як і на дахах реакторних відділень та деяких спорудах на проммаданчику ЗАЕС з 2022), – написала Кошарна 13 серпня на своїй сторінці у Фейсбуці
Вона додала, що в конструкції градирні є краплеуловлювателі, виготовлені з пластику або шиферу. Саме вони підтримували горіння з чорним густим димом. Оскільки берегова лінія та навколо градирень все заміновано, пожежники не могли швидко дістатися до місця пожежі.
Що стало першопричиною пожежі – є купа варіантів. Але однозначно ця пожежа з ефектною картинкою для медіа пов`язана з воєнною операцією в Курській області. Про це свідчать багаточисельні коментарі представників постпредства рф у Відні та голови Росатом Лихачова. Провокація рашки з метою підвищення градусу ядерного шантажу. Хоча пожежа на градирні не вплинула на радіаційну ситуацію та і не могла вплинути, – зазначила Ольга Кошарна
Вона нагадала про висновки експертів МАГАТЕ, яким окупанти дозволили оглянути градирню після пожежі і які не знайшли там ні залишків шин, ні уламків безпілотника.
На вимогу негайно оцінити наслідки пожежі місія МАГАТЕ отримала доступ до градирень. За словами генерального директора ІСАМЗ Рафаеля Маріано Гроссі, на основі спостережень команда оцінила, що малоймовірно, що першоджерело пожежі виникло біля основи градирні.
Під час візиту команди на градирню було встановлено, що пошкодження, найімовірніше, зосереджене у внутрішній частині градирні на рівні розподілу водяних форсунок, розташованому на висоті близько десяти метрів. Команда запросила доступ до рівня розподілу води на форсунках. З бетонних фундаментних колон вона змогла спостерігати за дном рівня розподілу води з водяних форсунок. Команда також могла бачити басейн холодної води, який є основою градирні, і попросила надати їй доступ до нього. З міркувань безпеки команді не було дозволено отримати доступ до цих двох місць під час сьогоднішнього обходу.
Під час відвідування пошкодженої градирні команда помітила обгорілі ділянки внутрішнього обладнання вище, біля рівня розподілу водяних форсунок. Вони також побачили краплі обгорілого пластику та уламки бетону, розкидані по басейну з холодною водою. Команда оцінила, що ці краплі відповідають розплавленій і впалій пластиковій сітці, що утворилася під час пожежі. Були відібрані зразки уламків, у тому числі згорілого і розплавленого пластику. Команда оцінила стійкий запах від пожежі і визначила, що, за відсутності запаху сірки, він, швидше за все, був викликаний горілим пластиком.
Під час обходу не було виявлено ні шин, ні залишків безпілотника.
Команда підтвердила, що не було ніяких значних ознак порушення уламків, попелу або сажі, розташованих біля основи градирні.
Це не вплинуло на ядерну безпеку станції, оскільки градирні наразі не експлуатуються. Градирні не потрібні як частина механізму охолодження реакторів, які перебувають у стані холодної зупинки. У зоні градирень, яка розташована приблизно в 1,5 кілометрах від реакторних блоків ЗАЕС, немає радіоактивних матеріалів. Команда провела радіаційний моніторинг в районі градирень і реакторів і підтвердила відсутність ознак підвищеного рівня радіації.
Для збору додаткової інформації та перевірки достовірності доказів команда ISAMZ попросила супроводжувати персонал ЗАЕС під час фотографування верхньої частини розподільчого рівня водяних форсунок.
Наразі команда не змогла зробити остаточних висновків на основі отриманих даних і спостережень. МАГАТЕ продовжить свій загальний аналіз після додаткового огляду і отримання доступу до рівня розподільчого пристрою водяного розпилювача і басейну холодної води.
Ще новини ЗАЕС: Скільки окупантів на ЗАЕС зараз і яка ситуація в Енергодарі