На аукціоні продають печатку Нікопольського цеху вільних матросів

На одному з інтернет-аукціонів продають реліквію, що має безпосереднє відношення до Нікополя, а саме печатку Нікопольського цеху вільних матросів, який існував у нашому місті з 1834 по 1919 роки. Знайшов печатку на сайті продажів краєзнавець Леонід Ігнатенко, передає Nikopolnews.

Ми заглянули на даний сайт і переконалися – так, дійсно, хтось під ніком  asper195 виставив на аукціон реліквію. До кінця торгів залишилося на момент нашої публікації 19 годин, але поки не було зроблено жодної ставки. Стартову ціну власник вказав у розмірі 249000 рублів. Вартість доставки теж вказує в рублях, хоча зазначено, що доставка буде здійснюватися з України.

А Леонід Ігнатенко з гіркотою констатує: «Наша історія на чужих аукціонах»… І наводить історичну довідку про Никополський цех вільних матросів. Ми наводимо її нижче:

“У Високому Указі Урядовому Сенату від 26 січня 1834 р. «Про заснування вільних матроських товариств або цехів у містах Олешка і Нікополі…» «для освіти досвідчених мореходцев» було зазначено, що цехи вільних матросів створюються урядом з тамтешніх міщан, відпущених на волю казенних селян і різночинців.

Для набуття практичних знань і навичок вільні матроси повинні були мати хоча б початкову освіту, і обов’язково побувати на службі в Чорноморському флоті п’ять років поспіль, де взяти участь у не менш п’яти морських шестимісячних кампаніях або походах. Після закінчення п’ятирічної служби на судах Чорноморського флоту кожен матрос отримував патент на звання досвідченого матроса.

Зрозуміло, створюючи цех вільних матросів в Олешках і Нікополі, уряд керувався державними інтересами, вважаючи, що він буде сприяти підготовці кадрів для служби на судах Дніпровського річкового басейну. Одночасно вирішувалося питання поповнення військово-морського флоту кадрами досвідчених моряків, у разі необхідності.

Враховуючи значні вигоди і волю, сотні нікопольців стали в XIX-му столітті вільними матросами, утворивши цілий стан, належність до якого була дуже почесною. Засвоївши кращі морехідні і бойові традиції Чорноморського флоту, нікопольські вільні матроси помітно відзначилися на бастіонах Севастополя в період Кримської війни 1854-1855 рр. Досі у нащадків нікопольських вільних матросів зберігаються старі фотографії, малюнки кораблів, ікони, як пам’ять про героїчну оборону Севастополя в 1854-1855 рр ..

У Дніпропетровському історичному музеї ім. Д. І. Яворницького та Нікопольському краєзнавчому музеї є групова фотографія сорока одного нікопольця – учасників оборони Севастополя (на знімку), зроблена в 1901 р., через 46 років після Кримської війни.

Всі вони були представниками славного стану нікопольських вільних матросів. Бойові традиції Чорноморського флоту  прищеплювали першим нікопольським військовим морякам адмірали Лазарєв, Нахімов, Корнілов.

У Нікополі цех вільних матросів займав невелику будівлю. Він мав свій Статут і діловодство. Староста, мав круглу печатку з гербом і написом «Нікопольський цех вільних матросів». На початку ХХ століття в цеху були староста й писар, яких обирали на три роки. Були і десятські”.

Тепер ця печатка виставлена на аукціон…

До речі, нещодавно “NikopolNews” писав:

У Нікополі продають останки винного льоху легендарної Турбаби в стару частині

РФ передала Україні фігуранта у справі по подвійному вбивству, якою займається Нікопольська прокуратура

Історія старої будівлі, яка сьогодні загорілася в Нікополі

To Top