1301
1301

Нікополь у пресі 1954-1959 рр.: цікаві факти про життя міста (фото)

Restoran Dnipro vul. Karla Libknekhta 64. 1950 i roky

Перший ліфт і газові плити в квартирах, перейменування вулиць, знайдений ріг зубра, створення Каховського моря і пам’ятника Богдану Хмельницькому, виготовлення автобусу із зібраного учнями металобрухту, продаж населенню льоду і багато інших цікавих подій.

Nikopolnews пропонує знову поринути у минуле нашого міста. Таку можливість ми маємо завдяки старанням співробітників краєзнавчого музею. На цей раз пропонуємо вашій увазі огляд нікопольської преси, а саме публікацій у газеті «Нікопольська правда» за період з 1954 року по 1959 рік, підготовлений Світланою П’ятигорець. Він допоможе отримати уявлення, чим і як жив Нікополь у ті вже далекі часи.

Отже, «машину часу» подано. Поїхали!

118244195

1954

 • На відзнаку 300-річчя воз`єднання України з Росією виконком міської Ради депутатів трудящих прийняв рішення про перейменування вулиці Пролетарської на вулицю Богдана Хмельницького (нині вулиця Музейна – від ред.).
 • У зв`язку зі святкуванням 300-річчя возз`єднання України з Росією та обранням Б.Хмельницького гетьманом війська Запорозького в Микитинській Січі виконком міської Ради депутатів трудящих вирішив перейменувати частину вулиці К.Лібкнехта – від вул. Б.Хмельницького до вул.Телеграфної – на площу Богдана Хмельницького, встановити на площі скульптуру Б.Хмельницького та обеліск з нагоди возз`єднання України з Росією.
Pamiatnyk Khmelnytskomu ta rynok shopa. 1960 i roky

Пам’ятник Хмельницькому та ринок шопа. 1960-і роки

 • 137 комсомольців Нікополя виїхали на освоєння цілинних земель.
 • Трудящі Нікополя широко відзначили 75-річчя з дня народження Й. Сталіна.
Sportzal Spartak. Pravoruch vid vkhodu portret Stalina u traurnij strichtsi. Berezen 1953 roku

Спортзал Спартак. Праворуч від входу – портрет Сталіна у траурній стрічці. Березень 1953 року

1955 р.

 • У клубі машинобудівників відбулася вистава «Безталанна» Карпенко-Карого. Особливо хороше враження справила ігра акторів-аматорів: електрозварника Миколи Топчія (грав Гната), його дружини Людмили (створила позитивний образ Варки).
 • На Південнотрубному заводі одержано нову лічильну машину, яка протягом восьмигодинного робочого дня робить 25-30 тисяч картоходів «на друк» і 50-70 тисяч «на підсумок».
 • 22 липня в районі артілі ім.Жданова з восьмиметрової глибини річки Лапинки земснарядом здобули ріг зубра. Ріг переданий у краєзнавчий музей.
 • До Нікополя завітав колектив Львівського державного драматичного театру ім. М.Зеньковецької. Нікопольці проглянули виставу «Квітучий сад».
 • 14 липня 1955 року Каховське гідрометбюро зареєструвало новий об`єкт спостереження – Каховське водоймище. Ця дата і вважається днем народження Каховського моря.
 • На вулиці Ярмарковій організовано великий ринок. Сюди із сіл нашого району прибувають колгоспники: продають свиней, корів, овець. В базарний день тут збираються тисячі громадян.
 • Перший ліфт у Нікополі обладнано у другій міській лікарні. Управління ним добре механізоване, тут одночасно може вмістится до сьоми чоловік.
 • Розпочато будівництво багатоповерхового готелю на розі вулиць Свєрдлова, Кріпака, К.Лібкнехта.
Vyd z ploshchi skveru Vyzvolennia na kinoteatr im. Lenina. 1956 rik

Вид з площі (скверу) Визволення на кінотеатр ім. Леніна. 1956 рік

1957 р.

 • На Південнотрубному заводі став до ладу цех обробки геологорозвідувальних труб.
 • На VI Всесвітній фестиваль молоді та студентів від Нікополя їздили 55 чоловік. Серед них – О.Міняйло, Н.Циганок, С.Білий, Я.Янковський, В. Регак, В.Шкаліч, А.Кучинський.
Vykladach matematyky ta klasnyj kerivnyk Serhij Markovych Kolos zi svoieiu vypusknoiu hrupoiu Nikopolskoho peduchylyshcha 4 V kursu. 1958 rik

Викладач математики та класний керівник Сергій Маркович Колос зі своєю випускною групою Нікопольского педучилища 4-В курсу. 1958 рік

 • На території Південнотрубного заводу з`явився новий будівельний майданчик, де споруджується прокатний цех №3.
 • На підставі Указу Президії Верховної Ради Союзу РСР виконком Нікопольської міської Ради депутатів трудящих вирішив замінити назви 82 вулиць. Серед них: вул.Сталіна – на вул.Західна, пров.Крупської – на пров. Мелітопільський, пров.Запорізький – на пров. Лошкарівський, вул. Стахановську – на вул.Передовиків, пров.Кутузова – на пров.Фронтовий і т.д.
 • В день 40-річчя Великого Жовтня в Нікополі відкрито колону «40 років Великого Жовтня».
 • Все кращим стає побутове життя нікопольців. У квартирах з`явилися газові плити. Їх закупив житлово-побутовий відділ ПТЗ у кількості 120 одиниць.
 • На міській швейній фабриці пошито 200 костюмів із зекономленого матеріалу.
 • 24 грудня 1957 року відбулось урочисте засідання міської Ради депутатів трудящих разом з представниками партійних, профспілкових, комсомольських організацій міста, присвячене 40 річниці УРСР. доповідь зробив голова виконкому тов.Клєпаков.
Kinoteatr im. Lenina kolyshnij sklad zemlerobskykh mashyn ta znariad kuptsia Hnata Ierlashova. Vulytsia Karla Marksa Ivana Sirka 35. Zniato u 1958 rots

Кінотеатр ім. Леніна (колишній склад землеробських машин та знарядь купця Гната Єрлашова). Вулиця Карла Маркса (Івана Сірка), 35. Знято у 1958 році

1959 р.

 • Піонери і комсомольці СШ№16 зібрали понад 14 тон металобрухту. На їх прохання Львівський автозавод виготовив автобус, який на облавку мав напис: «Виготовлений з металобрухту, зібраного учнями СШ№16 м.Нікополя».
 • З 9 травня замість газет «Нікопольська зоря» і «Нікопольська правда» буде виходити одна газета «Нікопольська правда» – орган Нікопольського міського комітету КП України, міської і районної Рад.
 • У Нікополі організовано продаж льоду населенню, бо не в кожного мешканця міста є холодильник.
 • У Нікополі в 1959-60 навчальному році заплановано відкрити українську школу-інтернат в районі соцміста на 600 дітей.

І ще трохи фото того періоду від Нікопольського краєзнавчого музею

Vulytsia Karla Libknekhta Mykytynska. Zliva budynok Holdovskoho stara drukarnia Rabynovycha ta budynok Husieva kraieznavchyj muzej. 1950 i roky

Вулиця Карла Лібкнехта (Микитинська). Зліва – будинок Голдовського, стара друкарня Рабиновича та будинок Гусєва (краєзнавчий музей). 1950-і роки

 

Kolona sportsmeniv bilia Tsentralnoho hastronomu vul. Karla Libknekhta 66. Pochatok 1950 kh rokiv

Колона спортсменів біля Центрального гастроному (вул. Карла Лібкнехта, 66). Початок 1950-х років

 

Militsionery postovoi sluzhby. Na zadnomu plani knyzhkovyj mahazyn. 1957 rik

Міліціонери постової служби. На задньому плані – книжковий магазин. 1957 рік

 

Perekhrestia vulyts Kripaka ta Karla Libknekhta Otamanskoi ta Mykytynskoi. Lystopad 1953 r.

Перехрестя вулиць Кріпака та Карла Лібкнехта (Отаманської та Микитинської). Листопад 1953 р.

 

Restoran Dnipro vul. Karla Libknekhta 64. 1950 i roky 1

Ресторан Дніпро (вул. Карла Лібкнехта, 64). 1950-і роки

 

Skver na misti Sviato Pokrovskoi tserkvy. 1957 r.

Сквер на місті Свято-Покровської церкви. 1957 р.

 

Sportzal Spartak. 1950 i roky

Спортзал Спартак. 1950-і роки

До речі, нещодавно “NikopolNews” писав:

У Нікополі викрили посадовця, який «нагрів» місто на чверть мільйона гривень

До Дня міста у Марганці здійснили мрію Дмитра Яворницького (фото)

Нікополь брендовий: місто очима дітей (фото)

 

To Top