Історія дзвонів Спасо-Преображенського собору в Нікополі (фото)

Напевно, кожен мешканець Нікополя знає, де знаходиться Спасо-Преображенський собор, багато хто був у ньому і чув звук дзвонів. Але далеко не всі знають, що ці дзвони були подаровані нікопольцям колишніми козаками-запорожцями і що йому дуже багато років.

Історію унікальних дзвонів розповів краєзнавець Леонід Ігнатенко, повідомляє Nikopolnews.

Нікопольці, які проходять повз міського вузла зв’язку, і чують дзвін, що лунає з довколишнього Спасо-Преображенського собору, зазвичай мало що знають про 700-кілограмові дзвони, які видають гучні чисті звуки. Неймовірно, але факт – ці дзвони, відлиті у 1790 році, є подарунком нікопольцям від колишніх запорожців, і їх звук ось уже третє століття поспіль, за винятком «темних часів», лунає над містом, – написав Леонід Ігнатенко.

Також він розповів, що про останніх козаків-меценатів братів Якова та Івана Шиянів, що залишилися жити на Нікопольщині після зруйнування Запорізької Січі в 1775 році, нікопольським історикам було відомо давно. Однак, даних про них у Нікопольському краєзнавчому музеї є вкрай мало. Невідомо було, звідки вони були родом, як потрапили на Січ.

Леонід Ігнатенко виклав скани буклету В. О. Біднова «Къ исторіи бывшихъ запорожскихъ старшин і козаковъ», виданого в 1915 році. Він зберігається в одній із зарубіжних бібліотек. А ми можемо ознайомитися з його змістом і з результатів праць дослідників дізнатися історію життя людей, які дуже багато зробили для Нікополя.

Від редакції: скани доступні для скачування

До речі, місто пам’ятає своїх героїв. На честь братів-меценатів у Нікополі назвали вулицю, перейменувавши колишню Ульянівську. Вона знаходиться поруч із собором.

До речі, нещодавно “NikopolNews” писав:

Згасаюча стара частина: історія одного будинку в Нікополі (фото)

Інтер’єр хат у Нікопольських селах 100 років тому – унікальні фото виклали в мережу

До Дня міста у Марганці здійснили мрію Дмитра Яворницького (фото)

Хіти

To Top